Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Svobodu slepicím! Poslanci schválili zákaz klecových chovů

Zdroj ilustračních fotografií: Canva

Do třetice všeho dobrého! O zákazu klecových chovů se mezi politiky, ochránci práv zvířat i veřejností poměrně bouřlivě diskutuje již několik měsíců. Po dvou zamítnutích dnes poslanci novelu zákona schválili.

Středeční schůze sněmovny se pravděpodobně zapíše do historie jako den, kdy Česká republika udělala další vstřícný krok k ochraně práv zvířat. Poslanci totiž ve třetím čtení schválili navrhovaný zákaz klecového chovu slepic, který je součástí novely zákona na ochranu zvířat proti týrání. Z předložených variant nakonec zvítězil návrh poslance Pošváře, který počítá se zrušením klecového chovu do roku 2027. Nyní bude novela předána ke schválení senátu.

Přijetí nových opatření by tak formálně potvrdilo změny, které se v české společnosti již několik let dějí. Z výzkumu společnosti PPM Factum například vyplývá, že jsme ke zvířatům čím dál empatičtější. Pro zákaz klecového chovu slepic v Česku se letos vyjádřilo 78 procent dotázaných, což je o pět procent více než v roce 2018. Na změnu postoje českých spotřebitelů pak reaguje také většina velkých supermarketových řetězců, které přislíbily vyřazení „klecových“ vajec ze svého sortimentu nejpozději do roku 2025.

Iniciativu spolku OBRAZ – Obránci zvířat, který se osvětou v problematice klecových chovů intenzivně zabývá, podporují i mnohé známé osobnosti. Některé z nich se dokonce zúčastnily akce Měsíc v kleci přímo před poslaneckou sněmovnou – svou dvanáctihodinovou směnu si tam odseděli například zpěváci Tomáš Klus a Ben Cristovao nebo herečka z dokumentu V síti Tereza Těžká.

V minulosti se u nás podobným způsobem podařil prosadit například zákaz kožešinových farem. Zrušením chovu slepic v klecích bychom pak následovali třeba sousední Rakousko či Německo, kde jsou již neklecové chovy normou.

Související články

Zaručeně zlepší den

Svět už nikdy nebude stejný. Čeští vědci objevili nová vesmírná tělesa

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.