Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Svatomartinská vína se letos vydařila. Neotálejte s ochutnávkou

2 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Vínečko bílé, si od mé milé, zpívá se v jedné z nejznámějších českých lidových písní. Tento v naší zemi tradiční nápoj je na každé větší společenské události zpravidla nutností. Mezi oblíbené aktivity v Česku platí i konzumace vína na svatomartinských koštech. Nejinak je tomu i letos.

Značka Svatomartinské byla registrována v roce 1995 a od roku 2005 je jejím vlastníkem Vinařský fond. Ten letos organizuje propagaci těchto vín ve spolupráci s Národním vinařským centrem již po sedmnácté. Svatomartinská vína jsou označena na etiketě známým symbolem svatého Martina na koni. „Svatomartinská vína jsou vína mladá, a jako taková jsou lehká, svěží a aromatická. Tyto své vlastnosti si uchovávají několik měsíců, a tak si je lze vychutnávat nejen v listopadu. V perfektní kondici budou i na Vánoce, ale ani o Velikonocích příštího roku nemusíme mít obavy, že by svůj mladistvý projev ztrácela,“ přiblížil Marek Babisz, hlavní sommelier Národního vinařského centra, který hodnocení Svatomartinských vín ve valtickém Centru Excelence organizoval.

Kvalita letošních svatomartinských vín je mimořádná, v prvním kole hodnocení uspělo 96 procent přihlášených vín, což se za 17 let existence značky nestalo. Nakonec odborné komise po obou kolech hodnocení definitivně rozhodly, že se pod známkou Svatomartinské může prodávat na 328 vín od 80 vinařů a vinařských firem. Očekává se, že se na trh dostane cca 2,2 milionu lahví Svatomartinských vín ročníku 2021. „Dnes již mohu definitivně prohlásit, že po loňském ročníku ovlivněném koronavirem jsou Svatomartinská vína zpět v plné síle. Zájem vinařů a spotřebitelů je nesmírně povzbuzující. Ukazuje totiž, že ani hranice posledních let ve výši cca 2 milionů lahví Svatomartinských vín nemusí být maximem,“ sdělil Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu.

Zdroj: Vinařský fond

Související články

Zaručeně zlepší den

Oslaďte si život. Jak prospívá med lidskému zdraví?

Nechte se očarovat – brouk, který vypadá jako orchidej

Čtyřdenní pracovní týden: Které země jej přijaly a jaké mají výsledky?

Z mimiky obličeje vědci zjistí, zda trpíte Parkinsonem

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku

Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…