Rybí šupiny jsou od pradávna symbolem štěstí. To se nyní usmálo také na naše životní prostředí – nadějná produktová designérka totiž našla způsob, jak právě z šupin vyrobit ekologicky rozložitelný plast.
Unikátní bioplast s názvem MarinaTex vzniká z rybích šupin a kůží zbylých po zpracování ryb. Jako pojivo slouží červená mořská řasa. Na originální a ekologický způsob využití tohoto jinak odpadového materiálu přišla studentka produktového designu Lucy Hughes z Velké Británie. Ta se nyní snaží získat finanční prostředky na další vývoj.
MarinaTex je pevný průsvitný materiál připomínající plastovou fólii. Rozkládá se však pouze 4 až 6 týdnů a jeho výroba je velmi málo energeticky náročná. Autorka nápadu vidí potenciál tohoto materiálu například při výrobě sáčků na pečivo. Z odpadu z jedné Atlantické tresky přitom vznikne až 1400 pytlíků. Primárně pro výrobu tohoto materiálu však nepřijde k újmě žádná ryba – využívány jsou pouze jejich odpadní části, kterých se celosvětově vyhodí až 50 milionů tun ročně.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění
Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…