Přestože často považujeme bohatství za klíč k štěstí, nový výzkum ukazuje, že některé z nejspokojenějších komunit žijí v podmínkách s nízkými příjmy. Studie zkoumala malé komunity po celém světě a zjistila, že jejich životní spokojenost často převyšuje úroveň obyvatel bohatších zemí. Klíčem k jejich štěstí jsou silné sociální vazby a úzký kontakt s přírodou. Informuje o tom web The Optimist Daily.
Vědci se zaměřili na zhruba 3000 lidí z odlehlých oblastí na pěti kontinentech. Dotazníky, přeložené do místních jazyků, se ptaly na celkovou spokojenost se životem na stupnici od 0 do 10. Přestože většina účastníků žila s velmi nízkými příjmy – často jen s několika dolary na den – jejich úroveň spokojenosti byla překvapivě vysoká. V některých komunitách dokonce převyšovala průměrné hodnoty z bohatých zemí.
Výsledky studie zpochybňují zažité přesvědčení, že štěstí úzce souvisí s penězi. Tento fenomén může vysvětlit i tzv. Easterlinův paradox, který tvrdí, že růst bohatství společnosti nemusí nutně zvyšovat štěstí. Výzkum také odhaluje omezení tradičních metod měření štěstí. Skutečné štěstí totiž na základě těchto výsledků může spočívat v tom, jak a s kým trávíme svůj čas, nikoli v tom, co vlastníme.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Pozitivní kniha: Jiří Hájíček napsal román ze současného venkova
Život pětapadesátiletého Tomáše, ředitele statku na vesnici, se znenadání obrátí vzhůru nohama…