Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Studenti pomohli přetlumočit televizní pohádky do znakového jazyka

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Nový cyklus pohádek, který pro ČT:D natočilo brněnské studio České televize, přináší zajímavou novinku, a to tlumočení do znakového jazyka. Ujali se ho studenti a absolventi oboru Výchovná dramatika pro neslyšící Janáčkovy akademie múzických umění.

Studenti se navíc při tlumočení oblékli do pohádkových kostýmů a neslyšícím dětem tak obohatili pohádku kreativním prvkem. Pohádky čtené Miroslavem Donutilem bude Česká televize vysílat každý všední den odpoledne a večer.

Princezna, Karkulka nebo třeba Sněhurka. Místo tlumočníka v civilu se ve spodní části obrazovky objeví studenti v pohádkových kostýmech. Překlad se tak pro neslyšící děti stane atraktivnějším a srozumitelnějším. Tlumočník na obrazovce celkový obraz nejenže neruší, ale navíc dotváří děj příběhu a stává se součástí vizuální podoby pohádky. „Tuto novinku považuji za průkopnický tvůrčí počin a jsem na ni pyšný. Radost je o to větší, že ji přinášíme dětem,“ řekl ředitel brněnského studia České televize Jan Souček.

Zážitek byl zajímavý i pro samotné studenty JAMU, kteří se do tvorby pohádek zapojili. „Byla to pro nás všechny obrovská zkušenost. Využili jsme spolupráci se slyšící tlumočnicí, která nám texty přeložila, a my jsme je poté upravili do umělecké podoby ve znakovém jazyce a dopilovali,“ popsala neobvyklou práci Veronika Mikulová, jedna z tlumočnic do znakového jazyka, sama téměř neslyšící. Pohádky mohou diváci sledovat každý všední den na ČT:D ve 12:40 a 19:45.

Související články

Zaručeně zlepší den

FOTO: Podívejte se na nejkrásnější fotky české přírody. Soutěž vyhrál snímek kosa

Stud i oblečení stranou! Nazí senioři boří tabu o sexu ve vyšším věku

Naplňuje mě, když svůj čas můžu smysluplně využít, říká vozíčkářka Petra Černá, která pomáhá opuštěným kočičkám

V Moravském krasu čekalo jeskyňáře překvapení. K jedinečnému objevu se prokopávali dva roky

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Inspirace z knihovny: Mnich, který prodal své ferrari, vás vytrhne ze zběsilé jízdy životem

Za peníze si štěstí nekoupíš. Pracovní úspěchy nepředčí rodinné zázemí. Radost se skrývá v …