Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Digitální tlumočník znakové řeči z Česka může pomoci neslyšícím v Asii i Africe

Ilustrační foto: Depositphotos

Na světě je podle průzkumu českého startupu Deafcom více než 7,5 milionu neslyšících, kteří na denní bázi využívají znakový jazyk. Pouze zhruba 15 % z nich ale má bezproblémový přístup k tlumočníkovi. Na úřadech, v bankách nebo v práci jim může pomoci aplikace pro online tlumočení znakového jazyka a přepis mluveného slova. Deafcom chce při tom pomáhat nejen neslyšícím v tuzemsku, ale například i v rozvojových zemích.

Vyřízení agendy na úřadě, které standardně trvá půl hodiny, se může neslyšícímu pěkně protáhnout. V řadě zemí totiž na jednoho tlumočníka připadá dvě stě až tři sta neslyšících a čekací lhůta na jeho služby může dosáhnout několika dní i týdnů. Čas uživatelům i samotným tlumočníkům proto významně šetří aplikace Deafcom umožňující videospojení s tlumočníkem nebo možnost online přepisu. „Pro rozené neslyšící je jejich primárním jazykem znakový jazyk, ten se však od těch mluvených, jako je čeština či angličtina, liší gramatikou. I když si tak neslyšící přečte českou smlouvu, často jí nemusí plně rozumět. A právě tehdy je pro něj tlumočník nezbytnou pomocí,“ vysvětluje Jakub Minks, který startupu pomáhá s finančním a byznysovým rozvojem. Každá země má, jak dodává, navíc svůj vlastní znakový jazyk. Proto nelze tlumočníky využít globálně.

Michal Obložinský. Foto: Deafcom

Technologický startup Deafcom proto svou aplikaci ve spolupráci s odborníky uzpůsobuje každé zemi na míru. V současnosti služba běží například v Polsku či Chorvatsku. V České republice aplikaci využívají mimo jiné úřady hlavního města, Česká spořitelna nebo Raiffeisenbank. Online tlumočení do znakového jazyka je v tuzemsku dostupné zcela zdarma každý pracovní den od 9.00 do 17.00, v případě domluvy s vybraným tlumočníkem i v jinou dobu. Služby tlumočníka je možné dopředu jednoduše zarezervovat.

Další rozšíření startup aktuálně chystá v Portugalsku, na Islandu, v Malajsii, Keni a Nigérii. Do konce roku 2022 plánuje Deafcom rozšířit spolupráci s organizacemi ve dvaceti zemích světa napříč Evropou, Asií, Afrikou a Jižní Amerikou. Zahraniční expanzi umožní investice od impaktového fondu Tilia Impact Ventures. „Naší ambicí je být celosvětovým poskytovatelem softwaru pro online tlumočení neslyšícím. V každé zemi máme za cíl navázat úzkou spolupráci s lokálními tlumočníky i některou z organizací, které jsou s neslyšícími v blízkém kontaktu,“ vysvětluje CEO startupu Michal Obložinský.

Zdroj: Deafcom

Související články

Zaručeně zlepší den

Děsivé dýně i bez vyřezávání. Kalifornská farma je pěstuje ve formách s obličeji

Česká zmrzlina slaví mezinárodní úspěch. V evropské soutěži obsadila druhé místo

Známe příčinou neurodegenerativních onemocnění. Zjištění přináší naději na léčbu

Šťastny ať jsou všechny bytosti. Odkaz manželů Tomášových je stále živý

Inspirativní rozhovor

Mění životy starých, opuštěných či hendikepovaných psů.

Mění životy starých, opuštěných či hendikepovaných psů.

Přečtěte si rozhovor s Eliškou Vafkovou, zakladatelkou psího hospice Dejte nám šanci.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…