Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Digitální tlumočník znakové řeči z Česka může pomoci neslyšícím v Asii i Africe

Ilustrační foto: Depositphotos

Na světě je podle průzkumu českého startupu Deafcom více než 7,5 milionu neslyšících, kteří na denní bázi využívají znakový jazyk. Pouze zhruba 15 % z nich ale má bezproblémový přístup k tlumočníkovi. Na úřadech, v bankách nebo v práci jim může pomoci aplikace pro online tlumočení znakového jazyka a přepis mluveného slova. Deafcom chce při tom pomáhat nejen neslyšícím v tuzemsku, ale například i v rozvojových zemích.

Vyřízení agendy na úřadě, které standardně trvá půl hodiny, se může neslyšícímu pěkně protáhnout. V řadě zemí totiž na jednoho tlumočníka připadá dvě stě až tři sta neslyšících a čekací lhůta na jeho služby může dosáhnout několika dní i týdnů. Čas uživatelům i samotným tlumočníkům proto významně šetří aplikace Deafcom umožňující videospojení s tlumočníkem nebo možnost online přepisu. „Pro rozené neslyšící je jejich primárním jazykem znakový jazyk, ten se však od těch mluvených, jako je čeština či angličtina, liší gramatikou. I když si tak neslyšící přečte českou smlouvu, často jí nemusí plně rozumět. A právě tehdy je pro něj tlumočník nezbytnou pomocí,“ vysvětluje Jakub Minks, který startupu pomáhá s finančním a byznysovým rozvojem. Každá země má, jak dodává, navíc svůj vlastní znakový jazyk. Proto nelze tlumočníky využít globálně.

Michal Obložinský. Foto: Deafcom

Technologický startup Deafcom proto svou aplikaci ve spolupráci s odborníky uzpůsobuje každé zemi na míru. V současnosti služba běží například v Polsku či Chorvatsku. V České republice aplikaci využívají mimo jiné úřady hlavního města, Česká spořitelna nebo Raiffeisenbank. Online tlumočení do znakového jazyka je v tuzemsku dostupné zcela zdarma každý pracovní den od 9.00 do 17.00, v případě domluvy s vybraným tlumočníkem i v jinou dobu. Služby tlumočníka je možné dopředu jednoduše zarezervovat.

Další rozšíření startup aktuálně chystá v Portugalsku, na Islandu, v Malajsii, Keni a Nigérii. Do konce roku 2022 plánuje Deafcom rozšířit spolupráci s organizacemi ve dvaceti zemích světa napříč Evropou, Asií, Afrikou a Jižní Amerikou. Zahraniční expanzi umožní investice od impaktového fondu Tilia Impact Ventures. „Naší ambicí je být celosvětovým poskytovatelem softwaru pro online tlumočení neslyšícím. V každé zemi máme za cíl navázat úzkou spolupráci s lokálními tlumočníky i některou z organizací, které jsou s neslyšícími v blízkém kontaktu,“ vysvětluje CEO startupu Michal Obložinský.

Zdroj: Deafcom

Související články

Zaručeně zlepší den

Vystřelování měsíčního prachu do vesmíru by mohlo zastavit globální oteplování

Policie v Peru našla více než 600 let starou vykopávku. Vezl ji kurýr

Vraťte se k jedné z nejoblíbenějších budovatelských her Pharaoh v nové předělávce

Lidé v zimě potřebují více spánku, zjistili vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…