Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Student z Berouna zachránil učitele, který zkolaboval a zůstal v bezvědomí

Ilustrační fotografie - nácvik první pomoci. Zdroj: Dollar Photo Club

Opravdu hrdinský čin předvedl student maturitního ročníku berounského gymnázia, jenž zachoval chladnou hlavu a oživoval kolabujícího učitele. Až do příjezdu záchranářů mu poskytoval první pomoc a díky jeho snaze se učitelův život podařilo zachránit. Studenta nyní čeká za obdivuhodné chování v krizové situaci ocenění.

Jen málo lidí ví, jak by se zachovalo, kdyby vedle nich omdlel člověk a nejevil známky života. Na berounském gymnáziu naštěstí studuje mladík, který ví, jak druhému zachránit život. „Je to student maturitní třídy a je to prostě schopný chlap. Dělá i předsedu studentské rady ve škole. Kolegovi, který zničehonic při hodině matematiky dostal infarktový stav, zachránil život. Masíroval mu srdeční sval a zorganizoval i ostatní, kteří rychle volali kantora a přes sekretariát záchranku,“ vysvětlil pro ČTK ředitel školy Stanislav Lidinský.

Student dostával pokyny přes telefon od pracovníka dispečinku a poskytoval učiteli první pomoc do příjezdu záchranné služby. „Do školy během pěti minut dorazila posádka berounské rychlé zdravotnické pomoci s lékařem ve vozidle rendez-vous. Ti převzali od studenta pacienta a pokračovali v oživovacích pokusech, které nakonec byly úspěšné,“ doplnila mluvčí středočeské záchranné služby Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.