Fandíte studánkám a rádi byste poznali nějaké nové? Mohl by vám pomoci Národní registr pramenů a studánek. Na studánkové mapě můžete vybírat z různých vodních zdrojů – běžných, nepřístupných, pitelných, zaniklých či minerálních. Nabídka je zkrátka široká.
Studánková mapa patří pod národní registr, který provozuje nevládní nezisková organizace Mladí ochránci přírody. Cílem projektu je evidovat všechny přírodní a volně přístupné vodní zdroje v Česku. Zapojit se může každý, stačí vyplnit souřadnice GPS a fotografii. Přidaný vodní zdroj pak projde schvalovacím procesem – například se zkontroluje, zda už není v evidenci. Iniciativa se zároveň snaží podpořit údržbu těchto tůněk, protože zachovávají historickou paměť krajiny, a jsou také dobrým osvěžením pro poutníky i zvířata.
Projekt se datuje do roku 1999, kdy byla spuštěna celostátní kampaň Zachraňme studánky!. V rámci této akce začali lidé posílat fotografie studánek s tím, že se o ně nemohou starat. V důsledku narůstajícího počtu pramenů vznikl v roce 2008 Národní registr pramenů a studánek, který doplňuje a rozšiřuje původní kampaň. Ta probíhá i nadále.
Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.