Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Studánková mapa pomáhá zaznamenat vodní prameny v Česku

Zdroj fotografie: Canva

Fandíte studánkám a rádi byste poznali nějaké nové? Mohl by vám pomoci Národní registr pramenů a studánek. Na studánkové mapě můžete vybírat z různých vodních zdrojů – běžných, nepřístupných, pitelných, zaniklých či minerálních. Nabídka je zkrátka široká.

Studánková mapa patří pod národní registr, který provozuje nevládní nezisková organizace Mladí ochránci přírody. Cílem projektu je evidovat všechny přírodní a volně přístupné vodní zdroje v Česku. Zapojit se může každý, stačí vyplnit souřadnice GPS a fotografii. Přidaný vodní zdroj pak projde schvalovacím procesem – například se zkontroluje, zda už není v evidenci. Iniciativa se zároveň snaží podpořit údržbu těchto tůněk, protože zachovávají historickou paměť krajiny, a jsou také dobrým osvěžením pro poutníky i zvířata.

Projekt se datuje do roku 1999, kdy byla spuštěna celostátní kampaň Zachraňme studánky!. V rámci této akce začali lidé posílat fotografie studánek s tím, že se o ně nemohou starat. V důsledku narůstajícího počtu pramenů vznikl v roce 2008 Národní registr pramenů a studánek, který doplňuje a rozšiřuje původní kampaň. Ta probíhá i nadále.

Související články

Inspirace

Nadšenci proměnili zanedbaný pramen v kouzelnou studánku

Příroda a ekologie

Lesní dělník z Bordovic vzal boj proti suchu do vlastních rukou. V lese hloubí tůně

Byznys

Společnost Toma odstartovala kampaň na obnovu studánek

Inspirace

Olomoučtí studenti podporují africké zemědělce

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.