Studánková mapa pomáhá zaznamenat vodní prameny v Česku

Zdroj fotografie: Canva

Fandíte studánkám a rádi byste poznali nějaké nové? Mohl by vám pomoci Národní registr pramenů a studánek. Na studánkové mapě můžete vybírat z různých vodních zdrojů – běžných, nepřístupných, pitelných, zaniklých či minerálních. Nabídka je zkrátka široká.

Studánková mapa patří pod národní registr, který provozuje nevládní nezisková organizace Mladí ochránci přírody. Cílem projektu je evidovat všechny přírodní a volně přístupné vodní zdroje v Česku. Zapojit se může každý, stačí vyplnit souřadnice GPS a fotografii. Přidaný vodní zdroj pak projde schvalovacím procesem – například se zkontroluje, zda už není v evidenci. Iniciativa se zároveň snaží podpořit údržbu těchto tůněk, protože zachovávají historickou paměť krajiny, a jsou také dobrým osvěžením pro poutníky i zvířata.

Projekt se datuje do roku 1999, kdy byla spuštěna celostátní kampaň Zachraňme studánky!. V rámci této akce začali lidé posílat fotografie studánek s tím, že se o ně nemohou starat. V důsledku narůstajícího počtu pramenů vznikl v roce 2008 Národní registr pramenů a studánek, který doplňuje a rozšiřuje původní kampaň. Ta probíhá i nadále.

Související články

Inspirace

Nadšenci proměnili zanedbaný pramen v kouzelnou studánku

Byznys

Společnost Toma odstartovala kampaň na obnovu studánek

Inspirace

Olomoučtí studenti podporují africké zemědělce

Inspirace

Školáci v Krkonoších pomáhali zachraňovat vzácné rostliny

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci mají novou zbraň proti koronaviru

Více kroků = delší život? Vědci přinesli nová zjištění o chůzi

Naděje pro nejsušší místa na zeměkouli. Vodní harfa zachytí vodu z páry ve vzduchu

Pojďte s námi do přírody. Web inspiruje, kam vyrazit v Česku na výlet

Inspirativní rozhovor

Ladislav Zibura

Přečtěte si rozhovor s cestovatelem a spisovatelem Ladislav Ziburou o tom, jak prožil karanténu a co si z tohoto období odnesl.

Ladislav Zibura