Cílem mise, kterou za Česko vede přírodovědec Jindřich Chlapek, je především pomoci arménskému ministerstvu životního prostředí s nastavením legislativy k ochraně místní biodiverzity. Projekt, na němž spolupracuje česká Agentura ochrany přírody a krajiny s Finským institutem ochrany životního prostředí, bude trvat do konce roku 2022 a jeho výsledkem má být partnerská smlouva mezi Arménií a Evropskou unií.
Podle Chlapka je místní krajina unikátní svou rozmanitostí. Najdete zde náhorní plošiny, zachované lesy i suché stepi a polopouště. „Obrovská diverzita přírodních podmínek dává základ různým typům biotopů, a tím pádem i velkému množství rostlinných a živočišných druhů, které v Arménii žijí,“ vysvětlil přírodovědec. Není to jeho první zahraniční zkušenost: v minulosti se účastnil podobných projektů také na území Moldávie a Gruzie.
Česko-finský tým v Arménii pomáhá zástupcům místního ministerstva životního prostření připravovat novely zákonů, které by měly pomoci docílit efektivnějšího zajištění ochrany přírody. „Budeme dělat i sérii školení a věnovat se rozvoji odborných kapacit pracovníků v ochraně přírody. V neposlední řadě pak chceme zvyšovat povědomí o významu biologické rozmanitosti a vůbec přírodního bohatství Arménie mezi lidmi, protože je skutečně jedinečné,“ dodal Chlapek.
Zdroj: Agentura ochrany přírody a krajiny, Aktuálně.cz
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Co by můj syn měl vědět o světě? Kniha oblíbeného autora neporadí, ale pobaví
Jak funguje svět? Na co si v něm dát pozor? Co v životě hledat a před čím se naopak skrýt…