Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Klaun, voda, mapy. Seznamte se s rozličnými způsoby pomoci uprchlíkům

4 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Někdo pomáhá vývojem unikátní mapy, jiný dodáváním zásob vody nebo rozdáváním radosti. Každý se do pomoci lidem stiženým válečným konfliktem na Ukrajině zapojuje, jak nejlépe umí. Byla by škoda, aby tyto iniciativy zůstaly zapomenuty, proto se na ně blíže podíváme v následujícím článku.

Mapa na pomoc Ukrajině

Jak může v této těžké době pomoct nějaká mapa? Je nás nejspíš víc, kteří si takovou otázku položíme. Zdání však klame. Platforma Mapa hraničních přechodů už podle názvu dává tušit, že nepůjde o jen tak ledajakou mapu. Nová služba má řešit přetlak na hranicích Ukrajiny a usnadnit koordinaci pomoci. Výsledkem spolupráce komunity Česko.Digital a startupu Mapotic je také dlouhodobější projekt Mapa pro ukrajinskou komunitu v ČR, která pomůže s integrací ukrajinských uprchlíků a jejich orientací v nové zemi. 

Uživatelé se z Mapy hraničních přechodů dozví poměrně důležité informace, jako je délka kolony, počet lidí na hranicích a odhad času na odbavení. Zájemce si může v mapě dále vyfiltrovat, kde chybí jaký materiál nebo kde je povolen vjezd autem na území Ukrajiny. 

Co se týká Mapy pro ukrajinskou komunitu v Česku, ta je propojená s databází. Interaktivní průvodce má pomoci uprchlíkům zorientovat se v nové zemi. Nabízí důležité lokace a služby, jako jsou školky a školy přijímající ukrajinské děti, centra poradenství a psychologické pomoci, ukrajinsky mluvící lékaři a místa pro setkávání uprchlíků v regionech. 

Voda pro Ukrajinu

Voda je esenční, pro přežití lidských bytostí zcela nezbytná. Uvědomuje si to i nezisková organizace Člověk v tísni, která posílá na Ukrajinu několik kamionů s kanystry a přepravkami na vodu. V místech, kde útoky ruské armády poškodily vodovod, tak budou lidé moci schraňovat vodu ze studen a nádrží. Na místa, kde nejsou vodní zdroje, dopravuje Člověk v tísni balenou vodu nebo cisterny. „Voda se momentálně stala na Ukrajině život zachraňující komoditou. Lidé se ukrývají ve sklepích, krytech, garážích a jsou dehydratovaní,“ uvedl ředitel humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni Jan Mrkvička.

Od začátku ruské invaze už organizace Člověk v tísni poslala Ukrajincům trpícím nedostatkem pitné vody přes 20 cisteren, které pojmou 200 až 500 litrů vody. Tím však pomoc nekončí. Na Ukrajinu už zamířilo také několik vlaků a kamionů s humanitární pomocí.

Ilustrační foto: Pixabay

Klaun rozesmíval malé uprchlíky

Ukojit fyzické potřeby je nezbytné, mnohdy však strádá i duše. O tu se rozhodl pečovat stavbař Dávid Mesárč. Původně přijel pomoci s manuálními pracemi. To mu však úplně nevyšlo. Našel se totiž v roli klauna. Za pomoci chůze po rukou rozesmíval malé ukrajinské děti. „Když jsem tu viděl všechny ty lidi, a to jsem tu ještě chodil s vrtačkou, tak byli častokrát vyděšení, plní hrůzy. Tak jsem si říkal, že to je to nejmenší, co můžu udělat. Rozveselit lidi. Když jsem to zkoušel bez nosu i s nosem, tak jsem se pokusil rozesmát děti. A když se smály a lidé viděli, že se děti smějí, přišlo mi, že mají pocit, že už jsou v bezpečí, že jsou v Evropě. A to pro mě byla velká věc,“ dodal pro iRozhlas Mesárč.

Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Startup Jobs, Ekolist, Irozhlas

Související články

Zaručeně zlepší den

Účty za energie v Evropě rostou: Co dělají ostatní země, aby je lidem pomohly zaplatit?

Američané obnoví lesy zničené ohněm. Vysadí miliardu stromů

Češi jsou štědří. Darovali miliardy na charitu

Jihokorejští vědci vyvinuli „e-tetování“, které dokáže monitorovat zdravotní stav

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…