Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Stromy v Praze budou lépe růst a získávat živiny. Pomůžou podzemní konstrukce

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

Stromy v pražských ulicích budou nově vysazovány do podzemních plastových konstrukcí, které zabrání zhutňování a stlačování zeminy. Takzvané prokořenitelné buňky stromům usnadní růst, možnost získávat živiny a prodlouží jejich životnost.

Doposud se stromy v ulicích obvykle dožívaly maximálně patnácti let, protože v jejich bezprostředním okolí často chodili lidé a parkovala auta, která zeminu postupně stlačovala. „Prokořenitelné buňky mají výhodu, že kořeny nebudou ve zhutnělé zemi a strom se bude moci vyživovat přirozeně. Nemusí být zaléván po celou životnost, ale předpokládá se zálivka jen prvních pět let, pak už by si měl zvyknout na podmínky, které má,“‎ řekl vedoucí magistrátního oddělení péče o zeleň Dan Frantík.

Přestože je nová metoda výsadby dražší, z dlouhodobého hlediska se městu vyplatí. Stromy nebude potřeba neustále zalévat, ani tak často obměňovat, neboť vydrží růst déle. Konstrukce navíc vydrží i zatížení auty a bude na nich tak možné udělat například místa k parkování. „Prostor pro kořeny je trvale chráněn a plast vydrží dlouhé roky,“‎ dodal Frantík.

Zdroj: ekolist.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Čerpejte příspěvky státu. Pomůže vám uhradit zateplení nebo nová okna

Co jsou houbová města a mohla by vyřešit čínskou vodní krizi?

Budou houbičky léčit deprese? Vědci hledají dobrovolníky do studie

Revoluce ve zdravotnictví. Vědci umí vypěstovat krev v laboratoři

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Inspirace z knihovny: Úžasné ženy, které změnily svět, mají sílu inspirovat malé i velké

Coco Chanel, Eliška Junková, Marie Currie nebo Anne Franková. Co mají tyto ženy společného?…