Stromy v Praze budou lépe růst a získávat živiny. Pomůžou podzemní konstrukce

Zdroj ilustrační fotografie: Pixabay

Stromy v pražských ulicích budou nově vysazovány do podzemních plastových konstrukcí, které zabrání zhutňování a stlačování zeminy. Takzvané prokořenitelné buňky stromům usnadní růst, možnost získávat živiny a prodlouží jejich životnost.

Doposud se stromy v ulicích obvykle dožívaly maximálně patnácti let, protože v jejich bezprostředním okolí často chodili lidé a parkovala auta, která zeminu postupně stlačovala. „Prokořenitelné buňky mají výhodu, že kořeny nebudou ve zhutnělé zemi a strom se bude moci vyživovat přirozeně. Nemusí být zaléván po celou životnost, ale předpokládá se zálivka jen prvních pět let, pak už by si měl zvyknout na podmínky, které má,“‎ řekl vedoucí magistrátního oddělení péče o zeleň Dan Frantík.

Přestože je nová metoda výsadby dražší, z dlouhodobého hlediska se městu vyplatí. Stromy nebude potřeba neustále zalévat, ani tak často obměňovat, neboť vydrží růst déle. Konstrukce navíc vydrží i zatížení auty a bude na nich tak možné udělat například místa k parkování. „Prostor pro kořeny je trvale chráněn a plast vydrží dlouhé roky,“‎ dodal Frantík.

Zdroj: ekolist.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Konec bytové krize? Praha našla způsob, jak lidem zajistit dostupné bydlení

Překrytí nenávistného tetování zdarma. Američtí tatéři dávají lidem možnost nápravy

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Salát ze zahrádky v prosinci? Rakušan našel způsob, jak pěstovat zeleninu v zimě

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová