Středoškolačky našly způsob, jak zabránit hladomoru

Tři studentky z Irska společně pracovaly na experimentu, jenž si kladl za cíl zvýšit produkci potravin v zemích třetího světa. Dívky uspěly a jejich výzkum ocenili na mezinárodní soutěži.

Sophie, Emer a Ciara získaly první místo v mezinárodní soutěži GoogleScience Fair 2014 v San Franciscu za studii, v níž vyřešili nedostatečnou produkci potravin v nejchudších oblastech světa.

Ještě ani nedosáhly plnoletosti a už přišly s objevem, se kterým si lámou vědci hlavu už pěknou řádku let. Celý problém nedostatku potravin přitom stačí vyřešit jednoduše, díky přirozeně se vyskytující diazotrofní bakterii, jež zvyšuje produkci plodin.

Dívky přitom pokusy uskutečnily s plodinami jako je pšenice nebo ječmen. „Experimentovaly jsme převážně u Ciary doma. Nejprve jsme začaly v pokoji, pak se přesunuly do kuchyně a obývacího pokoje a nakonec na zimní zahradu a dvorek. Testovaly jsme přes 13 tisíc semen, což bylo hodně práce, ale stálo to opravdu za to,“ sdělila Irish Times šestnáctiletá Emer s tím, že pokusy trvaly tři roky.

Výzkumem ukázaly, že výskyt diazotrofní bakterie v půdě zaručuje klíčení a růst plodiny až o 50 procent rychleji, přičemž výnos se zvýší zhruba o 74 procent. Díky této bakterii by se tak kromě hladomoru mohla vyřešit i otázka používání hnojiv a tím pádem i jejich dopadu na životní prostředí.

Za projekt získaly dívky řadu ocenění, přičemž nejvíc si cení uznání, kterého se jim na mezinárodní soutěži dostalo.

„Získaly jsme 50 tisíc dolarů (cca 1 milion korun) na náš projekt a 25 tisíc jako stipendium. Je to naprosto šílené,“ sdělila o výhře sedmnáctiletá Sophie, jež se i s kamarádkami bude moci zúčastnit tréninku astronautů se společností Virgin Galactic organizující soukromé lety do vesmíru.

„Těším se, až se vrátím domů, setkám se s přáteli a půjdu zase do školy. V dlouhodobém horizontu budeme určitě pokračovat v práci na našem projektu a pokusíme se ho komercializovat, jakýmkoli způsobem budeme moci. Pak můžeme opravdu začít měnit svět,“ řekla za všechny Emer.

Zdroj: http://magazin.aktualne.cz/divky-nasly-lek-na-hladomor-za-objev-dostaly-milion-korun/r~5f2bef6c449911e480800025900fea04/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_campaign=A&utm_term=position-1

Související články

Inspirace

Nevěsta zrušila svatbu, na hostinu pozvala bezdomovce

Byznys

V Cincinnati směřuje jídlo namísto koše do pokrmu pro potřebné

Byznys

Neprodané jídlo ze supermarketů povinně poputuje do potravinových bank

Inspirace

Americký obchod přispěl na jídlo potřebným i díky hashtagům

Zaručeně zlepší den

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Živé sekačky v Jeseníkách. Podívejte se, jak se seká tráva v souladu s přírodou

Zubři málem vyhynuli. Teď se vracejí do volné přírody po celé Evropě

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.