Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Středoškolačky našly způsob, jak zabránit hladomoru

Tři studentky z Irska společně pracovaly na experimentu, jenž si kladl za cíl zvýšit produkci potravin v zemích třetího světa. Dívky uspěly a jejich výzkum ocenili na mezinárodní soutěži.

Sophie, Emer a Ciara získaly první místo v mezinárodní soutěži GoogleScience Fair 2014 v San Franciscu za studii, v níž vyřešili nedostatečnou produkci potravin v nejchudších oblastech světa.

Ještě ani nedosáhly plnoletosti a už přišly s objevem, se kterým si lámou vědci hlavu už pěknou řádku let. Celý problém nedostatku potravin přitom stačí vyřešit jednoduše, díky přirozeně se vyskytující diazotrofní bakterii, jež zvyšuje produkci plodin.

Dívky přitom pokusy uskutečnily s plodinami jako je pšenice nebo ječmen. „Experimentovaly jsme převážně u Ciary doma. Nejprve jsme začaly v pokoji, pak se přesunuly do kuchyně a obývacího pokoje a nakonec na zimní zahradu a dvorek. Testovaly jsme přes 13 tisíc semen, což bylo hodně práce, ale stálo to opravdu za to,“ sdělila Irish Times šestnáctiletá Emer s tím, že pokusy trvaly tři roky.

Výzkumem ukázaly, že výskyt diazotrofní bakterie v půdě zaručuje klíčení a růst plodiny až o 50 procent rychleji, přičemž výnos se zvýší zhruba o 74 procent. Díky této bakterii by se tak kromě hladomoru mohla vyřešit i otázka používání hnojiv a tím pádem i jejich dopadu na životní prostředí.

Za projekt získaly dívky řadu ocenění, přičemž nejvíc si cení uznání, kterého se jim na mezinárodní soutěži dostalo.

„Získaly jsme 50 tisíc dolarů (cca 1 milion korun) na náš projekt a 25 tisíc jako stipendium. Je to naprosto šílené,“ sdělila o výhře sedmnáctiletá Sophie, jež se i s kamarádkami bude moci zúčastnit tréninku astronautů se společností Virgin Galactic organizující soukromé lety do vesmíru.

„Těším se, až se vrátím domů, setkám se s přáteli a půjdu zase do školy. V dlouhodobém horizontu budeme určitě pokračovat v práci na našem projektu a pokusíme se ho komercializovat, jakýmkoli způsobem budeme moci. Pak můžeme opravdu začít měnit svět,“ řekla za všechny Emer.

Zdroj: http://magazin.aktualne.cz/divky-nasly-lek-na-hladomor-za-objev-dostaly-milion-korun/r~5f2bef6c449911e480800025900fea04/?utm_source=centrumHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_campaign=A&utm_term=position-1

Související články

Zaručeně zlepší den

Zdravé stravování si pohlídají samy děti. Finský systém už testuje i jídelna v Česku

Nový korpus české poezie je neobsáhlejší na světě

Lidé vás mají raději, než si myslíte. Vědci přišli na to, proč

Úspora energií? Omezte „upíří sílu“ vašich spotřebičů

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům

Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…