Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Statečné a iniciativní děti získaly ocenění Dětský čin roku

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Pomoc spolužačce, starší sousedce, dětem v nouzi nebo zvířatům. I takové skutky byly letos oceněny v soutěži Dětský čin roku. Ocenění obdrželo celkem sedm iniciativních a odvážných dětí.

Cenu za záchranu lidského života obdržel třináctiletý Adam. Ten společně se spolužačkami pomohl dívce, která měla epileptický záchvat. Postarali se o zavolání pomoci, navigování přijíždějící sanitky i o to, aby se spolužačce během záchvatu nic nestalo.

Oceněn byl i originální nápad patnáctiletého Tomáše a jeho kamarádů. Společně zorganizovali soutěž pro seniory, jejíž účastníci měli za úkol dodat příběhy, obrázky či fotografie týkající se jejich dětských hraček. Sešlo se jich téměř sto a z posbíraného materiálu posléze vznikl sborník, jehož kopii dostal každý ze zapojených seniorů.

Mezi další oceněné patří Tereza, která věnovala část svých hraček dětem, jejichž rodiče jsou ve špatné finanční situaci. Karolína natočila video s cílem pomoct obětem šikany. Kryštof zachránil společně s dědečkem ryby a žáby z vysychajícího potoka. Filip zase poskytl pomoc staršímu muži, který si rozbil hlavu. A Karolína se spřátelila se starší sousedkou, jíž pomáhá například s péčí o zahradu.

Soutěž se letos uskutečnila pojedenácté. Vítěze v sedmi kategoriích určila svým hlasováním veřejnost. Ocenění obdrželi poukaz na deset tisíc korun pro školu či zájmovou organizaci, kterou navštěvují.

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.