Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Statečné a iniciativní děti získaly ocenění Dětský čin roku

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Pomoc spolužačce, starší sousedce, dětem v nouzi nebo zvířatům. I takové skutky byly letos oceněny v soutěži Dětský čin roku. Ocenění obdrželo celkem sedm iniciativních a odvážných dětí.

Cenu za záchranu lidského života obdržel třináctiletý Adam. Ten společně se spolužačkami pomohl dívce, která měla epileptický záchvat. Postarali se o zavolání pomoci, navigování přijíždějící sanitky i o to, aby se spolužačce během záchvatu nic nestalo.

Oceněn byl i originální nápad patnáctiletého Tomáše a jeho kamarádů. Společně zorganizovali soutěž pro seniory, jejíž účastníci měli za úkol dodat příběhy, obrázky či fotografie týkající se jejich dětských hraček. Sešlo se jich téměř sto a z posbíraného materiálu posléze vznikl sborník, jehož kopii dostal každý ze zapojených seniorů.

Mezi další oceněné patří Tereza, která věnovala část svých hraček dětem, jejichž rodiče jsou ve špatné finanční situaci. Karolína natočila video s cílem pomoct obětem šikany. Kryštof zachránil společně s dědečkem ryby a žáby z vysychajícího potoka. Filip zase poskytl pomoc staršímu muži, který si rozbil hlavu. A Karolína se spřátelila se starší sousedkou, jíž pomáhá například s péčí o zahradu.

Soutěž se letos uskutečnila pojedenácté. Vítěze v sedmi kategoriích určila svým hlasováním veřejnost. Ocenění obdrželi poukaz na deset tisíc korun pro školu či zájmovou organizaci, kterou navštěvují.

Související články

Zaručeně zlepší den

Ve Francii chodí místo čerta s Mikulášem řezník. Poznejte tradice v zahraničí

Nejunikátnější pohled na Český Krumlov je z Křížové hory, říká Laskavec Dalibor Uhlíř

Vědci našli dvě galaxie ukryté na okraji času i prostoru

Česko dbá na prevenci. Tento týden se můžete zdarma otestovat na vážné nemoci

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Inspirace z knihovny: Každý příběh v sobě nese příslib naděje. Čekání na spoušť jich obsahuje hned několik

Život se s námi dost často nemazlí a klade nám do cesty nejrůznější zkoušky. Je jen na nás, jak je…