Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Šťastnější život snadno a rychle. Propadněte kouzlu hygge

Propadněte kouzlu hygge. Zdroj fotografie: Unsplash

Dánové patří podle sociálních průzkumů k nejšťastnějším evropským národům. Zdá se vám to divné? Vždyť právě severské země jsou známé pochmurným počasím po většinu roku. Podle populárního autora a ředitele Institutu pro výzkum štěstí v Kodani Meika Wikinga je klíčem hygge. Tedy atmosféra, kterou si Dánové umí okolo sebe navodit a která vede k pocitům spokojenosti. Jak si hygge užít i v našich podmínkách? Stačí pár jednoduchých triků.

Nahrazení slova hygge jednoslovným překladem je téměř nemožné. Zahrnuje totiž celou řadu příjemných věcí a pocitů. „Hygge je atmosféra, která nás obklopuje, a vědomé prožívání štěstí. Je to způsob bytí s lidmi, které máme rádi. Je to pocit domova,“ uvádí Meik Wiking ve své knize Hygge prostě šťastný způsob života. Nejedná se tak o univerzální návod na to, jak zvýšit svůj pocit štěstí. Každý může ten svůj dokonalý pocit hygge najít v něčem jiném. Pro navození atmosféry útulna je ale zásadních několik věcí.

Svíček se u hygge bát nemusíte. Zdroj: Freepik

Tip č. 1: svíčky a tlumené světlo

Nejrychlejší způsob, jak navodit hygge atmosféru, je využít svíčky. Dánové jim říkají živá světla a pálí je opravdu často. Podle evropské asociace výrobců svíček se v Dánsku spotřebuje zhruba šest kilogramů svíčkového vosku na osobu. Téměř polovina Dánů zapaluje na podzim a v zimě svíčku každý den, třetina jich pak naráz pálí více než pět. Svíčky jsou totiž v Dánsku doslova všude, ve třídách, kancelářích i kuchyni. Ani vy se proto svíček nebojte a zapalte si přírodní nepříliš parfemovaná živá světýlka po celém bytě.

Doplnit je můžete také elektrickým osvětlením. V tomto případě ale zapomeňte na oslňující bílé zářivky, ty Dánové nesnášejí. Kouzlo spočívá ve výběru tlumených světel s teplotou světelného zdroje okolo 1800 kelvinů. Právě ty se totiž podobají barvě hořícího dřeva nebo plamenu svíčky. Lepší je pak vytvořit větší množství malých světelných ostrůvků, než se spolehnout na jeden lustr na stropě.

Osladit si život Dánové vřele doporučují. Zdroj: Freepik

Tip č. 2: Jídlo a pití

„Štěstí si nekoupíte, ale můžete si koupit dort, a to je skoro to samé,“ uvádí s nadsázkou Wiking ve své knize. Právě sladkosti v nás totiž vyvolávají pocit něčeho příjemného. I proto Dánové sladké milují a v útulných hygge kavárnách si ho často dopřávají. Konzumace sladkostí v Dánsku je podle zjištění Wikinga v průměru dokonce až dvakrát vyšší než ve zbytku Evropy. I vy se můžete inspirovat a upéct si oblíbené dánské skořicové šneky nebo perníčky. Nejde totiž jenom o jídlo, ale i o jeho přípravu. Hygge stravování se vyznačuje tzv. slow food. Důležité je si užít proces tvorby jídla, radost z jeho přípravy a hodnotně stráveného času.

Čerstvý kousek něčeho sladkého pak doplňte ideálně horkým nápojem. Může to být kakao, čaj nebo klidně svařené víno. U Dánů ale jednoznačně vede káva. Dánové jsou podle ředitele Institutu pro výzkum štěstí dokonce čtvrtým největším konzumentem kávy.

Jen tam být s těmi nejbližšími, to je hygge. Zdroj: Freepik

Tip č. 3: Obklopte se blízkými

Právě časté setkávání s přáteli a rodinou dělá dle výzkumů Dány vyrovnanými a méně vystresovanými. Sdílení společného kvalitního času je proto pro navození hygge atmosféry velmi důležité. Nejde o plánované akce plné programu a výbuchů smíchu, naopak. Hygge je o pouhém bytí, společném čtení, vaření, hraní deskových her nebo tlumeném rozhovoru. Je pro každého a zcela zdarma. I když to teď není jednoduché, zkuste popřemýšlet např. o zavedení tradice s partou nejbližších přátel nebo rodinou. Co takhle se každý první pátek v měsíci potkat a užít si společnou hygge chvíli bez zbytečného spěchu?

Zařiďte si svůj hygge koutek. Zdroj: Pixabay

Tip č. 4: Hygge koutek

Při namixování správných ingrediencí můžete hygge nalézt kdekoliv. Obzvláště v době omezení a pošmourného počasí se ale hodí mít svůj hygge koutek, kam si můžete zalézt a užívat si pohodu i sami se sebou. Vytvořte si takový doma. Vybavte ho svíčkami, knihami a kupou pohodlných dek a polštářků. Zkuste se obklopovat spíše dřevem, teplými barvami a přírodními materiály. Kdo ví, třeba vás to inspiruje i při zařizování zbytku interiéru. Vyhrát si můžete například s vánočními dekoracemi. Právě Vánoce jsou totiž podle Dánů jednoznačně nejvíc hygge období. Máte tak ideální možnost přijít tomuto severskému fenoménu na chuť. 

Související články

Zaručeně zlepší den

Máte strach ze smrti? Vědci odhalili, jak mu čelit s větším klidem

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

V Česku se daří snižovat plýtvání jídlem. IKEA ušetřila 240 tisíc porcí

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Inspirace z knihovny: Staňte se pány svých snů. Pusťte se do lucidního snění

Jaké to je řídit své sny? Je to vůbec možné? A hlavně – jak to udělat? Pokud vás sem tam napadaly…