Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Startující kampaň Pěstuj planetu ukáže jak neplýtvat jídlem

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Každý Evropan vyhodí v průměru 179 kilogramů potravin za rok. Plýtvání potravin a energie je jedním z aspektů, kterými zvyšujeme produkci skleníkových plynů. Upozornit na tyto problémy a ukázat Čechům alternativy se rozhodli tvůrci kampaně Pěstuj planetu.

Podle Organizace pro výživu a zemědělství trpí každý osmý člověk na světě hladem. Iniciativa upozorňuje, že na Zemi je dostatek potravy pro všechny, jen není rovnoměrně rozdělena. Příčinami jsou neférové obchodní praktiky a nespravedlivé nastavení globální produkce potravin.

Kampaň ale nabízí možnost s touto situací něco udělat a chce Čechům ukázat, jak mohou každý den svým rozhodnutím ovlivnit kvalitu životního prostředí i života jiných lidí. Přináší tak 5 kroků, jimiž mohou lidé snižovat svůj dopad na klima a podporovat systémové změny, a zároveň sami sobě prospět lepší stravou.

„Pokud nebudeme tolik jídla vyhazovat, začneme šetřit energií při vaření, budeme nakupovat sezónní ovoce a zeleninu, jednu porci masa týdně vyměníme za luštěniny a budeme podporovat drobné zemědělce, vypěstujeme si takovou planetu, kde bude dostatek jídla pro všechny,“ vyjmenovává pětici hlavních bodů koordinátorka kampaně Karolína Silná.

Součástí projektu jsou i různé akce jako například konference, slavnost fairtradového a lokálního jídla a pití na Letné či tzv. hladové hostiny.

Kampaň organizuje Ekumenická akademie ve spolupráci s dalšími partnery. Zaštítili ji například energetický expert Milan Smrž nebo specialistka na výživu Margit Slimáková. „Kvalitní potraviny z lokálních zdrojů prospívají našemu zdraví i planetě Zemi. Namísto levných, průmyslově upravovaných potravin, dovezených z jiných zemí, proto volím kvalitní potraviny od místních zemědělců,” vysvětluje Slimáková.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.