Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Startující kampaň Pěstuj planetu ukáže jak neplýtvat jídlem

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Každý Evropan vyhodí v průměru 179 kilogramů potravin za rok. Plýtvání potravin a energie je jedním z aspektů, kterými zvyšujeme produkci skleníkových plynů. Upozornit na tyto problémy a ukázat Čechům alternativy se rozhodli tvůrci kampaně Pěstuj planetu.

Podle Organizace pro výživu a zemědělství trpí každý osmý člověk na světě hladem. Iniciativa upozorňuje, že na Zemi je dostatek potravy pro všechny, jen není rovnoměrně rozdělena. Příčinami jsou neférové obchodní praktiky a nespravedlivé nastavení globální produkce potravin.

Kampaň ale nabízí možnost s touto situací něco udělat a chce Čechům ukázat, jak mohou každý den svým rozhodnutím ovlivnit kvalitu životního prostředí i života jiných lidí. Přináší tak 5 kroků, jimiž mohou lidé snižovat svůj dopad na klima a podporovat systémové změny, a zároveň sami sobě prospět lepší stravou.

„Pokud nebudeme tolik jídla vyhazovat, začneme šetřit energií při vaření, budeme nakupovat sezónní ovoce a zeleninu, jednu porci masa týdně vyměníme za luštěniny a budeme podporovat drobné zemědělce, vypěstujeme si takovou planetu, kde bude dostatek jídla pro všechny,“ vyjmenovává pětici hlavních bodů koordinátorka kampaně Karolína Silná.

Součástí projektu jsou i různé akce jako například konference, slavnost fairtradového a lokálního jídla a pití na Letné či tzv. hladové hostiny.

Kampaň organizuje Ekumenická akademie ve spolupráci s dalšími partnery. Zaštítili ji například energetický expert Milan Smrž nebo specialistka na výživu Margit Slimáková. „Kvalitní potraviny z lokálních zdrojů prospívají našemu zdraví i planetě Zemi. Namísto levných, průmyslově upravovaných potravin, dovezených z jiných zemí, proto volím kvalitní potraviny od místních zemědělců,” vysvětluje Slimáková.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Psi, kteří za páníčka položí i život. Přečtěte si příběhy nejstatečnějších psů roku 2019

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.