Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Starověké lidské fosilie nalezené v „Kolébce lidstva“ jsou o milion let starší, než se očekávalo

Ilustrační foto: Depositphotos

Inovativní metoda fosilního datování vyvinutá profesorem Darrylem Grangerem odhalila, že u jeskyní Sterkfontein bylo nalezeno mnoho fosilních pozůstatků raných lidských předků. A tyto fosilie jsou starší, než se původně očekávalo, uvádí server Interesting Engineering.

Dle nedávno zveřejněné studie použil tým vědců k analýze kostí v jeskyních Sterkfontein, které jsou součástí významného naleziště fosilií v severní Jižní Africe známého jako „Kolébka lidstva“, vesmírné částice. Tyto nálezy posunuly datování některých z fosilií o více než milion let zpět. Na základě toho by byly nově nalezené fosilie starší než Dinkinesh neboli Lucy, světově nejslavnější objevená fosilie rodu Australopithecus.

Historie studování fosilií

V roce 1924 profesor Raymond Dart zkoumal malé fosilie z afrického Taungu, ve kterých nalezl jednoho z našich předků – vyhynulého hominina blízce příbuzného lidem, kterého nazval Australopithecus africanus.

Od té doby byly v „Kolébce lidstva“, která je součástí UNESCO, odkryty tisíce fosilií, včetně fosilií hominidů. Jeskyně Sterkfontein se proslavila objevem prvního dospělého Australopitheka, starověkého hominina. Byly v ní mimo jiné nalezeny stovky fosilií Australopitheca včetně známé Mrs. Ples a téměř kompletní kostry známé jako Little Foot.

Ilustrační foto: Depositphotos

Skutečné stáří objevené fosilie

V jeskyni Sterkfontein bylo objeveno více fosilií Australopitheca než kdekoli jinde na světě, ale je daleko složitější získat konkrétní období, ze kterého pochází. Nicméně současný objev profesora Darryla Grangerema a jeho týmu ukazuje, že nové fosilie jsou výrazně starší než ty doposud objevené.

V současné existuje několik způsobů, jak datovat jeskynní sedimenty. Ve východní Africe, kde bylo nalezeno mnoho fosilií homininů, leží sopka Great Rift Valley, v jejíž blízkosti se ukládají vrstvy popela. Vědci používají tyto vrstvy k odhadu stáří fosilie. V jeskyních v Jižní Africe nemají výzkumníci pro odhadování stáří fosilií příliš mnoho možností pro odhadování stáří fosilií. Obvykle používají jiné zvířecí fosilie nalezené kolem kostí k odhadu jejich stáří nebo se orientují podle kalcitového kamene uloženého v jeskyni.

Granger a tým použili metodu měření hromadění jeskynních sedimentů, aby určili jejich stáří, od něhož se odvíjí i stáří fosilie. Tým také vytvořil podrobné mapy jeskynních ložisek a odhalil, jak se při vykopávkách ve 30. a 40. letech 20. století promíchaly zvířecí fosilie různého stáří, což vedlo k zmatkům týkajících se stáří jednotlivých vykopávek.

Tato metoda určování stáří fosilií umožňuje přesněji pochopit krajinu dané doby. Mohla by odpovědět na několik složitých a naléhavých otázek – vývoj lidí na konkrétním místě, jejich začlenění do ekosystému, kdo jsou a byli jejich nejbližší příbuzní. Předatování fosilií ve Sterkfonteinu zpět do jejich správného věku je významným krokem ke složení celého obrazu.

Zdroj: Interesting Engineering

Související články

Zaručeně zlepší den

Jak prospět svému zdraví? Pijte zelený čaj

Probiotika pomohou vinicím vyčerpaným suchem

Z Paříže do Berlína za hodinu: Vítejte v budoucnosti vysokorychlostní železniční dopravy v Evropě

Náplast, která zaznamená stav vašich orgánů. Seznamte se s novinkou na poli medicíny

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu

Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…