Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Staleté lípy ovládly anketu Alej roku. Ocenění letos míří na jižní Moravu

2 minuty radosti
Zdroj ilustrační fotografie: Dollarphotoclub

Jubilejní desátý ročník ankety o nejkrásnější alej roku získalo stromořadí v Jihomoravském kraji. Staleté lípy u Velkých Opatovic na Blanensku obdržely 585 hlasů. Cílem ankety je podnítit zájem veřejnosti o stav veřejné zeleně.

V počtu nominací padl další rekord. O desátý titul soutěžilo neuvěřitelných 132 alejí a stromořadí z České republiky, pro které hlasovalo bezmála sedm tisíc lidí. Pro nás to je důkaz, že si lidé nádherných alejí váží a jsou na ně patřičně hrdí. Celonárodním i regionálním vítězkám gratulujeme a přejeme stovky let zdravého růstu,” doplnila Karolina Kostićová z neziskové organizace Arnika, která anketu organizuje.

Arnika na jaře k vítězné aleji umístí pamětní ceduli. Zdroj fotografie: Hana Rozbořilová

Vítězná alej patří mezi poslední velké aleje na Boskovicku. Je dlouhá 600 metrů a vysázena byla zřejmě v roce 1920 v rámci celonárodní výsadby Stromů svobody. Tvoří ji 80 lip, z nichž 50 má být pokáceno kvůli rozšíření silnice. Organizátoři ankety doufají, že úspěch v celorepublikovém klání pomůže místním alej zachránit. Kompletní výsledky ankety najdete zde.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

Zařízení z dílny českých vědců umožní dezinfikovat respirátory

Revoluce v létání. Nizozemci poprvé použili syntetické palivo, pomůže zachránit planetu

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu