Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Spojte se s lékařem z domova. V Česku se otevírá první virtuální klinika telemedicíny v Evropě

Ilustrační foto: Depositphotos

Digitalizace a modernizace se nevyhýbá ani oblasti zdravotnictví. Do popředí se nyní dostává telemedicína, která umožňuje poskytovat zdravotní služby na dálku. V Česku se tomuto novému fenoménu věnuje společnost Dr. Digital, která nedávno otevřela dvě virtuální kliniky – jednu v Česku a jednu v Gruzii.

U e-receptů to nekončí. Digitalizace medicíny nabírá na obrátkách i díky pandemii COVID-19. V severních zemích již telemedicína funguje velmi dobře. Zda se ji bude dařit dobře i v Česku, záleží také na tom, jak se posune digitalizace státní správy.

První virtuální klinika se otevírá v Česku

Budoucnost telemedicíny začíná v Česku, společnost Dr. Digital totiž brzy odstartuje první virtuální kliniku v Evropě. Pacientům ušetří kontakt s lékařem na dálku mnoho času, účinnost léčby a přesnost diagnózy přitom není nijak umenšena. Telemedicína ušetří spoustu administrace, času a dokáže odhalit onemocnění v rané fázi.

Díky speciálním přístrojům lze již nyní monitorovat hladinu cukru, krevní tlak, srdeční aktivitu, tělesnou hmotnost nebo saturaci kyslíku v krvi. Virtuální medicína bude velmi nápomocná při léčbě chronických onemocnění. Jak uvádí psychiatr Filip Španiel: „Chronická onemocnění jsou v první linii. Telemedicína je o dlouhodobém sledování pacienta, a právě to je podstatou péče o chronická onemocnění, která představují výzvu pro medicínu 21. století“.

Virtuální klinika se v lecčem podobá klasické ordinaci, nemusíte však vůbec opouštět teplo svého domova. V čekárně se vzděláte v oblasti hodnot životních funkcí a péče o zdraví, ve virtuální ordinaci se zase setkáte s lékařem. Každý pacient bude mít také vlastní digitální kartu.

Foto: Dr. Digital

Pomáhají s telemedicínou v Gruzii

Své služby se společnost Dr. Digital rozhodla nabídnout také daleko za hranicemi České republiky. Nedávno otevřela virtuální kliniku v gruzínském hlavním městě Tbilisi. Hlavním cílem je pomoci zkvalitnit tamější zdravotnictví, které je kvůli náročnému terénu hůře dostupné.

„Gruzie je hornatá a pacienti se tam hůře dostávají k fyzickým návštěvám lékaře. Zejména venkovské oblasti tam mají často omezené možnosti přístupu ke zdravotnickým zařízením. Virtuální klinika a distanční monitoring vitálních funkcí může znamenat velký posun v dostupnosti a zlepšení primární péče pro pacienty,“ říká Ondřej Svoboda, majitel firmy Dr. Digital.

Česko a Gruzie na poli medicíny spolupracují již dlouho a nová klinika je tak přirozeným vyústěním vzájemných vztahů.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z Dr. Digital

Související články

Zaručeně zlepší den

Britové touží po nezávislosti. Větrné elektrárny tam loni vyrobily nejvíc energie v historii

Studium v zahraničí je skvělým startem do života, říká David Jízdný

Na likvidaci nedopalků ve Španělsku se budou nově podílet tabákové firmy

Mandle urychlují regeneraci po namáhavém cvičení

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Inspirace z knihovny: Řízky nechte doma. Výlety s Gastromapou Lukáše Hejlíka si zaručeně vychutnáte

Už druhé prázdniny po sobě bude velká část Čechů trávit dovolenou v tuzemsku. Letos na jaře vyšla…