Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Spojte se s lékařem z domova. V Česku se otevírá první virtuální klinika telemedicíny v Evropě

Ilustrační foto: Depositphotos

Digitalizace a modernizace se nevyhýbá ani oblasti zdravotnictví. Do popředí se nyní dostává telemedicína, která umožňuje poskytovat zdravotní služby na dálku. V Česku se tomuto novému fenoménu věnuje společnost Dr. Digital, která nedávno otevřela dvě virtuální kliniky – jednu v Česku a jednu v Gruzii.

U e-receptů to nekončí. Digitalizace medicíny nabírá na obrátkách i díky pandemii COVID-19. V severních zemích již telemedicína funguje velmi dobře. Zda se ji bude dařit dobře i v Česku, záleží také na tom, jak se posune digitalizace státní správy.

První virtuální klinika se otevírá v Česku

Budoucnost telemedicíny začíná v Česku, společnost Dr. Digital totiž brzy odstartuje první virtuální kliniku v Evropě. Pacientům ušetří kontakt s lékařem na dálku mnoho času, účinnost léčby a přesnost diagnózy přitom není nijak umenšena. Telemedicína ušetří spoustu administrace, času a dokáže odhalit onemocnění v rané fázi.

Díky speciálním přístrojům lze již nyní monitorovat hladinu cukru, krevní tlak, srdeční aktivitu, tělesnou hmotnost nebo saturaci kyslíku v krvi. Virtuální medicína bude velmi nápomocná při léčbě chronických onemocnění. Jak uvádí psychiatr Filip Španiel: „Chronická onemocnění jsou v první linii. Telemedicína je o dlouhodobém sledování pacienta, a právě to je podstatou péče o chronická onemocnění, která představují výzvu pro medicínu 21. století“.

Virtuální klinika se v lecčem podobá klasické ordinaci, nemusíte však vůbec opouštět teplo svého domova. V čekárně se vzděláte v oblasti hodnot životních funkcí a péče o zdraví, ve virtuální ordinaci se zase setkáte s lékařem. Každý pacient bude mít také vlastní digitální kartu.

Foto: Dr. Digital

Pomáhají s telemedicínou v Gruzii

Své služby se společnost Dr. Digital rozhodla nabídnout také daleko za hranicemi České republiky. Nedávno otevřela virtuální kliniku v gruzínském hlavním městě Tbilisi. Hlavním cílem je pomoci zkvalitnit tamější zdravotnictví, které je kvůli náročnému terénu hůře dostupné.

„Gruzie je hornatá a pacienti se tam hůře dostávají k fyzickým návštěvám lékaře. Zejména venkovské oblasti tam mají často omezené možnosti přístupu ke zdravotnickým zařízením. Virtuální klinika a distanční monitoring vitálních funkcí může znamenat velký posun v dostupnosti a zlepšení primární péče pro pacienty,“ říká Ondřej Svoboda, majitel firmy Dr. Digital.

Česko a Gruzie na poli medicíny spolupracují již dlouho a nová klinika je tak přirozeným vyústěním vzájemných vztahů.

Autorský článek Anety Šmejcové s využitím informací z Dr. Digital

Související články

Zaručeně zlepší den

Živá hudba vyvolává mnohem silnější emoce než ta streamovaná

Kurz „Revma v klidu“ pomáhá lidem s revmatickým onemocněním

Vědci se chtějí inspirovat mravenci při léčení lidí

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…