Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Soukromé dárcovství v Česku od roku 2000 závratně roste

Zdroj fotografie: Dollarphotoclub

Český národ už byl titulován mnoha nepěknými přívlastky. Jejich relevantnost necháme na vašem posouzení. Pro změnu bychom rádi vypíchli taky jednu pozitivní vlastnost – Češi jsou štědří. A dokonce rok od roku štědřejší.

Poprvé v historii samostatné České republiky překročilo soukromé dárcovství roční hranici šesti miliard. Jde o údaje za rok 2017, který byl v tomto ohledu nejštědřejším od roku 1989. Fyzické osoby svými dary překonaly hranici dvou miliard, meziročně darovaly o 16,1 procent více, s přihlédnutím k inflaci o 13,6 procent více. Právnické osoby se svými dary přiblížily ke čtyřem miliardám. Analýzu vývoje soukromého dárcovství zpracovala Nadace Via na základě dat poskytnutých Ministerstvem financí.

„Zatímco převážná většina firemních darů se s největší pravděpodobností promítá do daňových přiznání, domníváme se, že celkové dárcovství fyzických osob představuje minimálně dvojnásobek toho, co ukazují daňová přiznání. Z principu totiž není možné uplatnit si daňově anonymní dary do pokladniček veřejných sbírek, dárcovské SMS či kostelní sbírky,“ vysvětluje ředitel nadace Zdeněk Mihalco. Analýza také ukazuje, že v tomto století objem dárcovství pouze dvakrát mírně poklesl, jinak rok od roku roste. Aktuálně je oproti roku 2000 na více než trojnásobku. Obdobně narůstá také počet dárců.

Související články

Zaručeně zlepší den

17letý student objevil během stáže v NASA novou planetu

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

Ve vesmíru je veselo. NASA zachytila usmívající se Slunce

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Inspirace z knihovny: Jak chytit krtka oslavuje přírodu i život jako takový

Podle názvu byste si ji mohli splést s příručkou pro péči o zahradu. Tato kniha vám ale spíš poradí…