Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Soukromé dárcovství v Česku od roku 2000 závratně roste

Zdroj fotografie: Dollarphotoclub

Český národ už byl titulován mnoha nepěknými přívlastky. Jejich relevantnost necháme na vašem posouzení. Pro změnu bychom rádi vypíchli taky jednu pozitivní vlastnost – Češi jsou štědří. A dokonce rok od roku štědřejší.

Poprvé v historii samostatné České republiky překročilo soukromé dárcovství roční hranici šesti miliard. Jde o údaje za rok 2017, který byl v tomto ohledu nejštědřejším od roku 1989. Fyzické osoby svými dary překonaly hranici dvou miliard, meziročně darovaly o 16,1 procent více, s přihlédnutím k inflaci o 13,6 procent více. Právnické osoby se svými dary přiblížily ke čtyřem miliardám. Analýzu vývoje soukromého dárcovství zpracovala Nadace Via na základě dat poskytnutých Ministerstvem financí.

„Zatímco převážná většina firemních darů se s největší pravděpodobností promítá do daňových přiznání, domníváme se, že celkové dárcovství fyzických osob představuje minimálně dvojnásobek toho, co ukazují daňová přiznání. Z principu totiž není možné uplatnit si daňově anonymní dary do pokladniček veřejných sbírek, dárcovské SMS či kostelní sbírky,“ vysvětluje ředitel nadace Zdeněk Mihalco. Analýza také ukazuje, že v tomto století objem dárcovství pouze dvakrát mírně poklesl, jinak rok od roku roste. Aktuálně je oproti roku 2000 na více než trojnásobku. Obdobně narůstá také počet dárců.

Související články

Zaručeně zlepší den

Mohou se z robotů stát lidé? Živá kůže je přibližuje člověku

Nový nástroj od Googlu umožňuje lidem pozorovat změny na planetě téměř v reálném čase

Posouvání věcí pomocí mysli? Tato superschopnost může být konečně realitou

Hit jménem kombucha – čím tak pobláznila Čechy?

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu

Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…