Soukromé dárcovství v Česku od roku 2000 závratně roste

Zdroj fotografie: Dollarphotoclub

Český národ už byl titulován mnoha nepěknými přívlastky. Jejich relevantnost necháme na vašem posouzení. Pro změnu bychom rádi vypíchli taky jednu pozitivní vlastnost – Češi jsou štědří. A dokonce rok od roku štědřejší.

Poprvé v historii samostatné České republiky překročilo soukromé dárcovství roční hranici šesti miliard. Jde o údaje za rok 2017, který byl v tomto ohledu nejštědřejším od roku 1989. Fyzické osoby svými dary překonaly hranici dvou miliard, meziročně darovaly o 16,1 procent více, s přihlédnutím k inflaci o 13,6 procent více. Právnické osoby se svými dary přiblížily ke čtyřem miliardám. Analýzu vývoje soukromého dárcovství zpracovala Nadace Via na základě dat poskytnutých Ministerstvem financí.

„Zatímco převážná většina firemních darů se s největší pravděpodobností promítá do daňových přiznání, domníváme se, že celkové dárcovství fyzických osob představuje minimálně dvojnásobek toho, co ukazují daňová přiznání. Z principu totiž není možné uplatnit si daňově anonymní dary do pokladniček veřejných sbírek, dárcovské SMS či kostelní sbírky,“ vysvětluje ředitel nadace Zdeněk Mihalco. Analýza také ukazuje, že v tomto století objem dárcovství pouze dvakrát mírně poklesl, jinak rok od roku roste. Aktuálně je oproti roku 2000 na více než trojnásobku. Obdobně narůstá také počet dárců.

Související články

Byznys

Obliba digitálního dárcovství v Česku nadále roste

Inspirace

Začíná tradiční tříkrálová sbírka. Pomůže dětem i seniorům

Inspirace

Charitativní bazárek v Olomouci přispěje na dobrou věc

Inspirace

Čtvrt milionu korun. Tolik vyběhali účastníci charitativního běhu v Římově

Zaručeně zlepší den

Krása neznamená dokonalost. Projekt Tělo s příběhem boří tabu a ukazuje ženy různých tvarů

Jak učinit děti spokojené a šťastné? Vědci přišli s novým poznatkem

České hlavičky uspíšily vývoj nového léku na koronavirus

Proč prádlo usušené na slunci tak krásně voní? Dánští vědci tuto záhadu objasnili

Inspirativní rozhovor

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Občané samotní mohou mnohé věci ve městě změnit. Stačí jen chtít, říká Barbora Fodorová z Chcu to v Brně

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou projektu Chcu to v Brně, jehož prostřednictvím brněnští studenti pomáhají občanům se podílet na veřejném dění.