Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Solidarity mají na rozdávání. Mlsné balíčky pomáhají zaměstnancům i lidem bez domova

Ilustrační foto: Unsplash

Rok 2020 byl pro ni – stejně jako pro spoustu dalších – zlomový. Pražská tréninková restaurace Mlsná kavka oslavila deset let od otevření, a zároveň musela kvůli pandemii pozastavit svůj provoz. Díky podpoře veřejnosti i touze pomáhat však provozovatelé našli způsob, jak i nadále trénovat své zaměstnance, a navíc nasytit lidi bez střechy nad hlavou.

„Každý rok u nás projde pracovním tréninkem 13 lidí se zkušeností s duševním onemocněním, kteří se na své cestě k uzdravení dostali už tak daleko, že se začínají poohlížet po práci. Ještě si ale tolik nevěří a chtějí si některé věci vyzkoušet nanečisto. To jim právě v Mlsné kavce umožňujeme,“ vysvětlují majitelé restaurace sídlící v pražském Karlíně. Že to má smysl, potvrzuje i Láďa, který jedním ze zaměstnanců: „Je to dobrý start do normálního života. To nejlepší, co dostanete, je opora… pocit, že jste ještě pro společnost potřební a že v ní máte své místo.“

Nyní však hrozilo, že zůstane Láďa i tucet jeho kolegů bez práce. Majitelé proto dali hlavy dohromady a vytvořili projekt takzvaných mlsných balíčků pro lidi bez domova. Díky finanční podpoře veřejnosti tak v restaurační kuchyni chystají balíčky, které obsahují čerstvou domácí bagetu a banánový flapjack. Snadno přenositelné jídlo pak terénní pracovníci Armády spásy rozdají lidem bez domova.

Projekt s finanční podporou veřejnosti pomáhá restauraci, zaměstnancům i lidem bez domova. Foto: Mlsná kavka

Zdálo by se, že pár objednávek za den pro trénink není mnoho a že to s realitou pracovního trhu nemá moc společného. Ale my dnes a denně vidíme, jak moc velkou cenu to má. Díky každé objednávce totiž mají naši klienti důvod k nám do rehabilitace (tréninku pracovních dovedností) i v těchto těžkých časech chodit. Musí vyjít z domu, jet autobusem, potkat se s lidmi. Bourá to šedý stereotyp pandemického bezčasí a pomáhá to udržet se alespoň rámcově v duševní rovnováze. A to dnes potřebujeme všichni,“ zdůrazňují autoři projektu. Zájemci mohou přispět prostřednictvím darovací výzvy na portálu Donio. Jeden mlsný balíček vyjde na 50 korun.

Související články

Zaručeně zlepší den

Češi míří až ke hvězdám. Mají na oběžné dráze další malou družici

Loono radí, jaké preventivní prohlídky letos podstoupit

Nový Špaček pro mladou generaci? Libor Neuwirth zpřístupňuje taje etikety pro každého

Další Suchej únor se blíží. Budete držet měsíc bez alkoholu?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty s Petrem Niklem. Zachytil kouzlo každodennosti

Po delší odmlce se vracíme s oblíbenou rubrikou Pozitivní kniha. Tentokrát vám přinášíme tip na…