Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Solidarity mají na rozdávání. Mlsné balíčky pomáhají zaměstnancům i lidem bez domova

Ilustrační foto: Unsplash

Rok 2020 byl pro ni – stejně jako pro spoustu dalších – zlomový. Pražská tréninková restaurace Mlsná kavka oslavila deset let od otevření, a zároveň musela kvůli pandemii pozastavit svůj provoz. Díky podpoře veřejnosti i touze pomáhat však provozovatelé našli způsob, jak i nadále trénovat své zaměstnance, a navíc nasytit lidi bez střechy nad hlavou.

„Každý rok u nás projde pracovním tréninkem 13 lidí se zkušeností s duševním onemocněním, kteří se na své cestě k uzdravení dostali už tak daleko, že se začínají poohlížet po práci. Ještě si ale tolik nevěří a chtějí si některé věci vyzkoušet nanečisto. To jim právě v Mlsné kavce umožňujeme,“ vysvětlují majitelé restaurace sídlící v pražském Karlíně. Že to má smysl, potvrzuje i Láďa, který jedním ze zaměstnanců: „Je to dobrý start do normálního života. To nejlepší, co dostanete, je opora… pocit, že jste ještě pro společnost potřební a že v ní máte své místo.“

Nyní však hrozilo, že zůstane Láďa i tucet jeho kolegů bez práce. Majitelé proto dali hlavy dohromady a vytvořili projekt takzvaných mlsných balíčků pro lidi bez domova. Díky finanční podpoře veřejnosti tak v restaurační kuchyni chystají balíčky, které obsahují čerstvou domácí bagetu a banánový flapjack. Snadno přenositelné jídlo pak terénní pracovníci Armády spásy rozdají lidem bez domova.

Projekt s finanční podporou veřejnosti pomáhá restauraci, zaměstnancům i lidem bez domova. Foto: Mlsná kavka

Zdálo by se, že pár objednávek za den pro trénink není mnoho a že to s realitou pracovního trhu nemá moc společného. Ale my dnes a denně vidíme, jak moc velkou cenu to má. Díky každé objednávce totiž mají naši klienti důvod k nám do rehabilitace (tréninku pracovních dovedností) i v těchto těžkých časech chodit. Musí vyjít z domu, jet autobusem, potkat se s lidmi. Bourá to šedý stereotyp pandemického bezčasí a pomáhá to udržet se alespoň rámcově v duševní rovnováze. A to dnes potřebujeme všichni,“ zdůrazňují autoři projektu. Zájemci mohou přispět prostřednictvím darovací výzvy na portálu Donio. Jeden mlsný balíček vyjde na 50 korun.

Související články

Zaručeně zlepší den

Zatočte s těžkou alergií pomocí léku na astma

Kosmetický paradox. Pochází červená rtěnka z Íránu?

Evropským stromem roku je 200 let starý dub v Polsku, Česko má 5. místo

Jak vyzrát na antihmotu? Vědci z CERNu vědí

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Inspirace z knihovny: Příběh pro děti, které bojují se strachem

Vánoce se kvapem blíží, a tak přinášíme tip pro Ježíška na bezvadnou knihu, která udělá radost pod…