Solární panely nemusí nutně fungovat jen za světla. Dokázali to vědci ze Stanfordské univerzity, kteří vyvinuli speciální fotovoltaický článek. Ten dovede i po setmění sbírat energii z okolního prostředí.
Solární zařízení je v noci napájeno teplem, které uniká zpět do vesmíru. Technologie by mohla v budoucnu poskytnout energii některým ze 750 milionů lidí, kteří nemají v noci přístup k elektřině. „Velká část světové populace nemá přístup k elektrické síti. Standardní fotovoltaické články mohou poskytovat obnovitelný zdroj elektřiny mimo síť, ale vyrábějí energii pouze z denního slunečního záření a nevyrábějí energii v noci,“ napsali autoři studie.
Jimi vyvinuté zařízení by mělo být funkční zejména díky termoelektrickému generátoru, který dovede získat energii přestože je tma. Přes noc solární články vyzařují a ztrácejí teplo. Nové zařízení využívá termoelektrický modul ke generování napětí a proudu z teplotního rozdílu mezi článkem a vzduchem. Odborníci uvádí, že tato novinka je levná a teoreticky by mohla být začleněna do stávajících solárních článků.
Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Earth
Podpořte Pozitivní zprávy pomocí Givt
GIVT promění vaše každodenní nákupy na internetu v dobrý skutek. Stačí využít Pomocníka nebo před…
Co inspiruje spisovatele k další tvorbě? Miroslav Hlaučo, autor úspěšného románu Letnice, nachází podněty ve všem, co čte, vidí, slyší i prožívá. V rozhovoru prozrazuje, proč nepíše podle pevné osnovy, jak ho překvapil mezinárodní zájem o jeho knihu a proč si na další dílo dává čas.
Inspirace z knihovny: Vzdát můžeš zítra. Richard Štěpánek ve své knize povzbuzuje k životu
Vždycky je pro co žít. Touto větou by se dal shrnout obsah knihy Vzdát můžeš zítra, kterou napsal…