Solární panely nemusí nutně fungovat jen za světla. Dokázali to vědci ze Stanfordské univerzity, kteří vyvinuli speciální fotovoltaický článek. Ten dovede i po setmění sbírat energii z okolního prostředí.
Solární zařízení je v noci napájeno teplem, které uniká zpět do vesmíru. Technologie by mohla v budoucnu poskytnout energii některým ze 750 milionů lidí, kteří nemají v noci přístup k elektřině. „Velká část světové populace nemá přístup k elektrické síti. Standardní fotovoltaické články mohou poskytovat obnovitelný zdroj elektřiny mimo síť, ale vyrábějí energii pouze z denního slunečního záření a nevyrábějí energii v noci,“ napsali autoři studie.
Jimi vyvinuté zařízení by mělo být funkční zejména díky termoelektrickému generátoru, který dovede získat energii přestože je tma. Přes noc solární články vyzařují a ztrácejí teplo. Nové zařízení využívá termoelektrický modul ke generování napětí a proudu z teplotního rozdílu mezi článkem a vzduchem. Odborníci uvádí, že tato novinka je levná a teoreticky by mohla být začleněna do stávajících solárních článků.
Autorský článek Gabriely Brázdové s využitím informací z Earth
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Novinářky vykreslují ne vždy růžovou realitu médií, dodají ale sílu
Vídáme je každý den v televizi, čteme jejich články nebo hltáme zpravodajství z válečné fronty.…