Sociální sítě pomohly zámku s navrácením vzácného mobiliáře

Zdroj fotografií: Archiv Státního zámku Třeboň
SpolečnostZ domova 2 minuty radosti

Renesanční zámek v Třeboni je dominantou města a sídlem posledního Rožmberka Petra Voka. Přestože v místě stále dýchá historie, část jí také chybí – to kvůli padesátým letům, kdy byla rozprodána značná část zdejšího mobiliáře. Některé kousky z něj by se ale přece jen mohly na zámek vrátit.

Při burze v minulém století zmizely ze zámku dvě třetiny mobiliáře včetně nábytku, obrazů a šperků. Konkrétní přehled ale chybí. Když se proto loni v listopadu podařilo památkářům získat historické fotografie z prodeje, vyzvali na sociálních sítích občany, zda některý z předmětů nevlastní a zámku by ho nevrátili. A snaha přinesla své ovoce.

Na výzvu zareagovala Eva Moučková, jíž babička před časem darovala vyřezávaný příborník. Ten byl v rodině velmi oblíben, díky čemuž mu byla věnována patřičná péče. I proto je stále ve skvělém stavu. Příborník nyní dostanou do péče restaurátoři a poté se stane součástí zámecké expozice. Vedení zámku věří, že příběh bude první vlaštovkou a podaří se navrátit i další kusy ze ztraceného mobiliáře.

Zdroj: irozhlas.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci objevili v krvi pacienta protilátku, která ničí koronavirus

Online zábava během karantény: divadelní představení i lekce jógy

Šije celá země. Česko tvoří roušky v době koronavirové

Česká pošta přepravuje zásilky s rouškami zadarmo

Inspirativní rozhovor

Tomáš Adamec

Přečtěte si příběh dvacetiletého studenta, který svým nadšením a pílí zlepšuje kvalitu života ve své obci.

Tomáš Adamec