Sociální sítě pomohly zámku s navrácením vzácného mobiliáře

Zdroj fotografií: Archiv Státního zámku Třeboň

Renesanční zámek v Třeboni je dominantou města a sídlem posledního Rožmberka Petra Voka. Přestože v místě stále dýchá historie, část jí také chybí – to kvůli padesátým letům, kdy byla rozprodána značná část zdejšího mobiliáře. Některé kousky z něj by se ale přece jen mohly na zámek vrátit.

Při burze v minulém století zmizely ze zámku dvě třetiny mobiliáře včetně nábytku, obrazů a šperků. Konkrétní přehled ale chybí. Když se proto loni v listopadu podařilo památkářům získat historické fotografie z prodeje, vyzvali na sociálních sítích občany, zda některý z předmětů nevlastní a zámku by ho nevrátili. A snaha přinesla své ovoce.

Na výzvu zareagovala Eva Moučková, jíž babička před časem darovala vyřezávaný příborník. Ten byl v rodině velmi oblíben, díky čemuž mu byla věnována patřičná péče. I proto je stále ve skvělém stavu. Příborník nyní dostanou do péče restaurátoři a poté se stane součástí zámecké expozice. Vedení zámku věří, že příběh bude první vlaštovkou a podaří se navrátit i další kusy ze ztraceného mobiliáře.

Zdroj: irozhlas.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Konec bytové krize? Praha našla způsob, jak lidem zajistit dostupné bydlení

Překrytí nenávistného tetování zdarma. Američtí tatéři dávají lidem možnost nápravy

Češi vynalezli revoluční technologii na zpracování odpadu

Vypadá jako bedla, u jídla si na ní ale nepochutnáte. Mykologové v Česku našli vzácnou houbu

Inspirativní rozhovor

Jana Leitnerová

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou skupiny Dobro v době korony.

Jana Leitnerová