Smích má pozitivní vliv na psychiku i tělo. Ve Velké Británii se jeho pomocí rozhodli řešit úzkosti pramenící z pandemie. Dívčí škola v Brightonu proto zavedla takzvanou terapii smíchem.
Podle výzkumů smích snižuje hladinu kortizolu, hlavního stresového hormonu v lidském těle. Zvyšuje také produkci endorfinů, které přispívají k pocitu štěstí a zmírňují bolest či napětí. Mimo to může posilovat imunitní systém. „Děti byly izolované, a to jim nevynahradí žádné množství kontaktu přes aplikaci Zoom,“ uvedla Emma Jenningsová, která vede terapie smíchem na dívčí škole v Brightonu. Její lekce začínají tím, že děti mluví o svých pocitech nervozity nebo úzkosti, následuje zábavnější část, kdy vyvádí různé „skopičiny” jejichž součástí je smích.
„Mysleli jsme si, že by bylo skvělé zavést čistě zábavnou hodinu, ve které dívky nepocítí ani kapku stresu a budou se při ní hihňat. Děti se smějí průměrně 400krát za den, zatímco dospělí jen 15krát. To vysvětluje, proč jsou obecně v mnohem větším stresu. Ráda bych se ujistila, že se naše žačky smějí nejvíc, jak to jen jde. Tyto terapie zavedeme také pro naše vyučující a rodiče studentek,“ uvedla ředitelka dívčí školy Rosie McCollová.
Zdroj: České noviny, The Times
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jak na zdravá střeva? Kniha, která poradí a zároveň inspiruje recepty
Termín mikrobiom je čím dál častěji skloňovaný lékaři, vědci a lidmi, kteří se věnují alternativní…