Velký zářivý kotouč na obloze, který nám vždy vykouzlí úsměv na tváři. Slunce je nám sice stále nablízku, prozkoumané ho však zdaleka nemáme. Nyní můžeme díky novým technologiím spatřit jeho žhavý povrch na snímcích, které dosud nemají obdoby. Fotografie zveřejnila na svém webu Národní sluneční observatoř USA.
Překvapivě detailní snímky pořídil Inouyeho sluneční dalekohled, nejvýkonnější sluneční teleskop současnosti, a překvapil tak odbornou i laickou veřejnost. Na snímku zachytil střední vrstvu sluneční atmosféry, která vypadá trochu jako huňatý koberec. Proudy ohnivého plazmatu připomínají včelí plástve, které můžete vidět na fotografii níže. Zajímavé je, že každá z těchto skvrnek, kterou na snímku vidíte, je široká asi 1 600 km.
Snímky jsou sice pořízené v detailu, zachycují však velkou část Slunce, přesto jde vzhledem k jeho velikosti o necelé procento celkového obvodu. Pro představu: jedna fotografie ukazuje neuvěřitelných 82 500 kilometrů. Inouyeho dalekohled dokáže vidět prvky ve sluneční atmosféře, které jsou malé jako například České Budějovice.
Zdroj: sciencealert.com, nso.edu.com
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: I smrt má srdce. Zlodějka knih představuje její něžnou stránku
Jaká je smrt? Mnozí známe její podobu ze strašidelných příhod, kde byla obvykle popisovaná jako…