Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Slunce, jak ho neznáme. Nové snímky odhalují neskutečné detaily jeho atmosféry

Ilustrační foto: Depositphotos

Velký zářivý kotouč na obloze, který nám vždy vykouzlí úsměv na tváři. Slunce je nám sice stále nablízku, prozkoumané ho však zdaleka nemáme. Nyní můžeme díky novým technologiím spatřit jeho žhavý povrch na snímcích, které dosud nemají obdoby. Fotografie zveřejnila na svém webu Národní sluneční observatoř USA.

Překvapivě detailní snímky pořídil Inouyeho sluneční dalekohled, nejvýkonnější sluneční teleskop současnosti, a překvapil tak odbornou i laickou veřejnost. Na snímku zachytil střední vrstvu sluneční atmosféry, která vypadá trochu jako huňatý koberec. Proudy ohnivého plazmatu připomínají včelí plástve, které můžete vidět na fotografii níže. Zajímavé je, že každá z těchto skvrnek, kterou na snímku vidíte, je široká asi 1 600 km.

Detail atmosféry Slunce. Foto: NSO

Snímky jsou sice pořízené v detailu, zachycují však velkou část Slunce, přesto jde vzhledem k jeho velikosti o necelé procento celkového obvodu. Pro představu: jedna fotografie ukazuje neuvěřitelných 82 500 kilometrů. Inouyeho dalekohled dokáže vidět prvky ve sluneční atmosféře, které jsou malé jako například České Budějovice.

Zdroj: sciencealert.com, nso.edu.com

Související články

Zaručeně zlepší den

Máte strach ze smrti? Vědci odhalili, jak mu čelit s větším klidem

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

V Česku se daří snižovat plýtvání jídlem. IKEA ušetřila 240 tisíc porcí

Najdou deštné pralesy další zastání? Nová aliance má prosadit jejich větší ochranu

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Inspirace z knihovny: Mistrem života je každý z nás. Zjistěte, jak aktivovat svůj potenciál

Život před každého z nás bez výjimky staví různé zkoušky. K někomu přichází v podobě nemocí, k…