Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Nejsilnější sluneční erupce, která byla kdy zaznamenána

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Vědci právě zveřejnili své poznatky o dosud největší sluneční erupci, a to ve studii publikované v časopise Astrophysical Journal, píše Interesting Engineering.

Vědci objevili důkazy o jedné z nejsilnějších slunečních erupcí, jaké kdy byly pozorovány. Pozorovaná erupce v systému Orion byla tak velká, že by nepochybně zničila cokoli, co by jí stálo v cestě, například exoplanety. Podle článku se odhaduje, že erupce byla asi desetkrát silnější než cokoli, co kdy bylo vidět z našeho Slunce.

Astronomové svou nejnovější studii zaměřili na hvězdný systém známý jako V1355 Orionis, který je od naší planety vzdálený 400 světelných let a má dvě hvězdy obíhající kolem sebe. Výzkumníci zkoumali vzdálený hvězdný systém na několika vlnových délkách světla s použitím dat z Transiting Exoplanet Survey satelitu a dalekohledu Seimei v Japonsku, aby získali co nejdetailnější obraz vývoje erupce.

Ilustrační foto: Pixabay

Příčina erupce

Zjistili, že příčinou počátku erupce byla jedna z nejbouřlivějších hvězdných erupcí, jaké byly kdy pozorovány. Autoři uvádí, že tato exploze vynesla do vesmíru biliony tun elektricky nabitého materiálu výrazně vyšší rychlostí, než je úniková rychlost hvězdy. Sluneční erupce jsou náhlé a intenzivní výboje energie a záření, které se objevují na povrchu hvězdy, jako je Slunce. Předpokládá se, že vznikly komplexní interakcí magnetického pole hvězdy s její plazmou, elektricky vodivým plynem sestávajícím z nabitých částic, jako jsou elektrony, protony a ionty. Je však nutné poznamenat, že si vědci stále nejsou zcela jisti, jak a proč se tvoří.

Sluneční erupce mohou významně ovlivnit vesmírné počasí a způsobit geomagnetické bouře, které ovlivňují provoz satelitů Země, telekomunikace a elektrické sítě. V případě nově pozorované erupce autoři spekulovali, že další události podobné této by mohly být doprovázeny masivními erupcemi dalších nabitých částic, které by mohly zničit život na jakékoli planetě v jejich okolí. Naštěstí je však naše malá planeta příliš daleko na to, aby ji tento druh erupce zasáhl.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci vytvořili web, který ukáže, jaké klima bude v jednotlivých částech země do konce století

Procento žen v politice se stále zvyšuje, v Česku ale zatím podíl vyvážený není

Evropská unie vyzývá sociální sítě, aby před eurovolbami najaly ověřovatele faktů a zabránily tak šíření fakenews

EU zasahuje. Blíží se konec dovozu kávy pěstované na odlesněné půdě

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…