Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Složení vína či léků pod kontrolou. UV otisk prstu odhalí chybu i pančování

Ilustrační foto: Unsplash

Nová technologie rozezná podle fluorescenčního záznamu stejné vzorky potravin, léčiv nebo biologických materiálů. Díky tomu umožňuje okamžitě zjistit, jestli nedošlo k chybě ve výrobě nebo k pančování. Kriminalistům pak usnadní odhalení původu drog.

Technologie takzvaného UV otisku prstu je založená na spektrální charakteristice vzorku. Ten se prosvítí UV zářením, což vyvolá fotochemické reakce, jež jsou pro něj specifické. „Po pár minutách je podle spektrální charakteristiky možné říct, z čeho vzorek vznikl. Ať už se jedná třeba o odrůdu vína, nebo druh džusu,“ popisuje Lukáš Nejdl, vedoucí laboratoře bioanalýzy a zobrazování Ústavu chemie a biochemie Agronomické fakulty Mendelovy univerzity. Vzhledem k širokému využití nyní vědci hledají možnost uplatnění v komerční sféře a poohlíží se po spolupráci s vinaři.

Právě v testování vína se akademici dostali nejdále. Vzorky bílých vín z obchodů srovnávají s databází, což by v budoucnu mohlo usnadnit identifikaci a autentifikaci vín. Dalšími benefity jsou podle vedoucího Ústavu vinohradnictví a vinařství Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity Mojmíra Baroně cena a rychlost. „Obor čelí významným hrozbám v podobě falšování známých značek vín. Tato metoda by mohla jednoduše a levně určit, zda jde o deklarované víno, či ne. Doposud se žádná jednoduchá a spolehlivá metoda nevyužívá. Současně lze metodu využívat pro kontrolu výrobní kvality v podnicích,“ dodává vědec.

V neposlední řadě boduje také skladnost nového přístroje. Tu ocení zejména kriminalisté, kterým tak umožňuje práci přímo v terénu. Policie díky spektrální charakteristice dokáže ztotožnit drogy s konkrétními dealery nebo výrobci či odhalit padělané léky. Policejní prezidium však vidí potenciál této metody také v detekci různých druhů jedů.

Související články

Zaručeně zlepší den

„Málokdo vidí, co vše musí malý farmář obětovat. Přesto jsem v této práci našla smysl života,“ říká zakladatelka permakulturní farmy Simona Hrochová 

V USA budují největší most pro divokou zvěř na světě

Letní čtení: 5 knižních tipů, které si nesmíte nechat ujít

Zahradničení výrazně zlepšuje kvalitu spánku u dospělých

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Inspirace z knihovny: Horolezec tělem i duší. Marek Holeček jde ve své nové knize až na dřeň

Jeden z nejlepších horolezců současnosti Marek Holeček je charakteristický svým živelným projevem,…