Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Složení vína či léků pod kontrolou. UV otisk prstu odhalí chybu i pančování

Ilustrační foto: Unsplash

Nová technologie rozezná podle fluorescenčního záznamu stejné vzorky potravin, léčiv nebo biologických materiálů. Díky tomu umožňuje okamžitě zjistit, jestli nedošlo k chybě ve výrobě nebo k pančování. Kriminalistům pak usnadní odhalení původu drog.

Technologie takzvaného UV otisku prstu je založená na spektrální charakteristice vzorku. Ten se prosvítí UV zářením, což vyvolá fotochemické reakce, jež jsou pro něj specifické. „Po pár minutách je podle spektrální charakteristiky možné říct, z čeho vzorek vznikl. Ať už se jedná třeba o odrůdu vína, nebo druh džusu,“ popisuje Lukáš Nejdl, vedoucí laboratoře bioanalýzy a zobrazování Ústavu chemie a biochemie Agronomické fakulty Mendelovy univerzity. Vzhledem k širokému využití nyní vědci hledají možnost uplatnění v komerční sféře a poohlíží se po spolupráci s vinaři.

Právě v testování vína se akademici dostali nejdále. Vzorky bílých vín z obchodů srovnávají s databází, což by v budoucnu mohlo usnadnit identifikaci a autentifikaci vín. Dalšími benefity jsou podle vedoucího Ústavu vinohradnictví a vinařství Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity Mojmíra Baroně cena a rychlost. „Obor čelí významným hrozbám v podobě falšování známých značek vín. Tato metoda by mohla jednoduše a levně určit, zda jde o deklarované víno, či ne. Doposud se žádná jednoduchá a spolehlivá metoda nevyužívá. Současně lze metodu využívat pro kontrolu výrobní kvality v podnicích,“ dodává vědec.

V neposlední řadě boduje také skladnost nového přístroje. Tu ocení zejména kriminalisté, kterým tak umožňuje práci přímo v terénu. Policie díky spektrální charakteristice dokáže ztotožnit drogy s konkrétními dealery nebo výrobci či odhalit padělané léky. Policejní prezidium však vidí potenciál této metody také v detekci různých druhů jedů.

Související články

Zaručeně zlepší den

Den koček potěší milovníky chlupáčů i bazárků a pomůže stovkám koček v 11 útulcích

Odvážná želva si vyrazila na výlet a zastavila vlaky

Jak mít z jídla opravdový požitek? Jezte rukama a s otevřenou pusou

Pražský institut plánování a rozvoje získal prestižní cenu

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…