Slovenským vědcům se podařilo výrazně zkrátit přípravu léku proti chřipce

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club
Ze světa 2 minuty radosti

Na začátku února vědci z Univerzity Komenského v Bratislavě přišli na nový proces, kterým je možné výrazně zkrátit výrobu léků proti chřipce. Za tímto významným vylepšením stojí tým chemiků z Přírodovědecké fakulty v čele s profesorem Radovanem Šebestou. Nový postup vědců se zakládá na látce oseltamivir, která je aktivní složkou léku Tamiflu. Ten zpomaluje šíření chřipkového viru v těle.

Vědci z Univerzity Komenského vypracovali čtyřstupňovou syntézu oseltamiviru z jednoduše dostupné suroviny. Nový postup vědců má oproti starším postupům mnoho výhod. „V literatuře již byly známé postupy využívající asymetrickou katalýzu na syntézu oseltamiviru.

Tyto postupy ale používají výchozí surovinu, která je nestabilní a je třeba ji připravovat náročnými chemickými syntézami nebo za použití velmi toxických chemikálií. Hlavní výhodou postupu vědců UK je použití jiné, snadněji dostupné a stabilnější výchozí suroviny,“ uvedli zástupci univerzity na svých stránkách.

Proces zelené chemie, tedy chemie šetrné k životnímu prostředí, by mohly podle vědců v budoucnosti využít farmaceutické firmy při výrobě oseltamiviru. „Tento zajímavý výzkum je jen malou ukázkou organické chemie Univerzity Komenského, který patří mezi 19 špičkových týmů naší univerzity,“ doplnil přínos výzkumných aktivit rektor univerzity Karol Mičieta.

Související články

Společnost

Průlom v boji proti malárii

Společnost

Domácí med nás chrání před spoustou neduhů

Společnost

Klíč k diagnóze Alzheimrovy choroby odhalen českými vědci. Možná bude i lék.

Společnost

Pacienti s maligním lymfomem se dočkají přesnějších prognóz

Zaručeně zlepší den

Vědci objevili v krvi pacienta protilátku, která ničí koronavirus

Online zábava během karantény: divadelní představení i lekce jógy

Lékařům se podařilo vyléčit už druhého pacienta s HIV

Šije celá země. Česko tvoří roušky v době koronavirové

Inspirativní rozhovor

Tomáš Adamec

Přečtěte si příběh dvacetiletého studenta, který svým nadšením a pílí zlepšuje kvalitu života ve své obci.

Tomáš Adamec