Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Slovenská fyzioterapeutka prorazila v Saúdské Arábii s Vojtovou metodou

Ilustrační foto: Freepik

Veronika Vasilcová se po studiu fyzioterapie v Prešově vydala sbírat zkušenosti do zahraničí. Zvolila si poněkud netradiční destinaci, a to Saúdskou Arábii, kde se soustředí na rehabilitaci dětí.

Na speciálním oddělení King Abdullah Specialist Children‘s Hospital v Rijádu zaměřeném přímo na rehabilitaci se Veronika Vasilcová o vybavení bát nemusí. „Co se týká pomůcek nebo přístrojů, máme vše, na co si vzpomeneme. I pacienti mají péči a pomůcky zadarmo. Mohu pacientovi dát, co potřebuje. V tom bude asi největší rozdíl, až se vrátím zpět na Slovensko,“ popisuje fyzioterapeutka.

Ilustrační foto: Depositphotos

Při své práci se Vasilcová setkává i s diagnózami, které v Evropě najdeme jen v teoretických knihách. Na vině jsou časté sňatky v rámci širší rodiny, vlivem kterých vzniká problémová genetická výbava. Fyzioterapii proto vyhledává hodně pacientů s vrozeným rozštěpem páteře a dalšími dědičnými nemocemi s dopadem na pohybový aparát. Pod ruce se však Vasilcové dostávají také oddělená siamská dvojčata z celého regionu, pro něž má nemocnice speciální program.

Při svých terapiích používá Vojtovu metodu, kterou se jí v kombinaci s dalšími cviky povedlo například zmírnit křivku páteře třináctileté dívky s těžkou mozkovou obrnou a skoliózou o 24 stupňů za rok, a oddálit tak operaci. Navíc je to cvičení, na které jsou místní zvyklí z rehabilitačních pobytů ve střední Evropě. Cílem je naučit rodiče cviky tak, aby mohli s dětmi cvičit i doma.

Kromě práce v nemocnici se Vasilcová věnuje také výuce na zdejší univerzitě, školení nových fyzioterapeutů, přednáškám a tvorbě učebních osnov. Vedle toho studuje doktorát na Masarykově univerzitě, která jí umožnila distanční studium.

Zdroj: Masarykova univerzita

Související články

Zaručeně zlepší den

Porucha ADHD mohla být evoluční výhodou, naznačuje výzkum

Vědci proměňují ptačí sny v podmanivou hudbu

Startuje 5. ročník reality show LVICE věnovaný životu žen s handicapem

Letošní ročník Ceny Josefa Vavrouška už má své vítěze

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Inspirace z knihovny: Nahlédněte do zákoutí dnešních vztahů. Příběhy Kláry Haunerové napsal sám život

Životy mileniálů nejsou jednoduché. Ačkoliv se na první pohled může zdát, že jde především o zábavu…