Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Slovenská fyzioterapeutka prorazila v Saúdské Arábii s Vojtovou metodou

Ilustrační foto: Freepik

Veronika Vasilcová se po studiu fyzioterapie v Prešově vydala sbírat zkušenosti do zahraničí. Zvolila si poněkud netradiční destinaci, a to Saúdskou Arábii, kde se soustředí na rehabilitaci dětí.

Na speciálním oddělení King Abdullah Specialist Children‘s Hospital v Rijádu zaměřeném přímo na rehabilitaci se Veronika Vasilcová o vybavení bát nemusí. „Co se týká pomůcek nebo přístrojů, máme vše, na co si vzpomeneme. I pacienti mají péči a pomůcky zadarmo. Mohu pacientovi dát, co potřebuje. V tom bude asi největší rozdíl, až se vrátím zpět na Slovensko,“ popisuje fyzioterapeutka.

Ilustrační foto: Depositphotos

Při své práci se Vasilcová setkává i s diagnózami, které v Evropě najdeme jen v teoretických knihách. Na vině jsou časté sňatky v rámci širší rodiny, vlivem kterých vzniká problémová genetická výbava. Fyzioterapii proto vyhledává hodně pacientů s vrozeným rozštěpem páteře a dalšími dědičnými nemocemi s dopadem na pohybový aparát. Pod ruce se však Vasilcové dostávají také oddělená siamská dvojčata z celého regionu, pro něž má nemocnice speciální program.

Při svých terapiích používá Vojtovu metodu, kterou se jí v kombinaci s dalšími cviky povedlo například zmírnit křivku páteře třináctileté dívky s těžkou mozkovou obrnou a skoliózou o 24 stupňů za rok, a oddálit tak operaci. Navíc je to cvičení, na které jsou místní zvyklí z rehabilitačních pobytů ve střední Evropě. Cílem je naučit rodiče cviky tak, aby mohli s dětmi cvičit i doma.

Kromě práce v nemocnici se Vasilcová věnuje také výuce na zdejší univerzitě, školení nových fyzioterapeutů, přednáškám a tvorbě učebních osnov. Vedle toho studuje doktorát na Masarykově univerzitě, která jí umožnila distanční studium.

Zdroj: Masarykova univerzita

Související články

Zaručeně zlepší den

Brno kráčí vstříc levným energiím. Město chystá instalaci tisíce solárních panelů

Studium v zahraničí je pro studenty neocenitelné, říká Tomáš, pořadatel EduFestivalu pro studenty i rodiče

V poušti kvete život. Zeleň rozzářila nejsušší místo světa

Pražská Lennonova zeď má nový kabátek. Jak vypadá?

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Inspirace z knihovny: Óda na nevinnost a laskavost. Chlapec, krtek, liška a kůň mají klíče od lidských srdcí

Znáte takové ty knihy, které můžete otevřít na náhodné stránce a cokoliv si z nich v ten moment…