Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Slovenská fyzioterapeutka prorazila v Saúdské Arábii s Vojtovou metodou

Ilustrační foto: Freepik

Veronika Vasilcová se po studiu fyzioterapie v Prešově vydala sbírat zkušenosti do zahraničí. Zvolila si poněkud netradiční destinaci, a to Saúdskou Arábii, kde se soustředí na rehabilitaci dětí.

Na speciálním oddělení King Abdullah Specialist Children‘s Hospital v Rijádu zaměřeném přímo na rehabilitaci se Veronika Vasilcová o vybavení bát nemusí. „Co se týká pomůcek nebo přístrojů, máme vše, na co si vzpomeneme. I pacienti mají péči a pomůcky zadarmo. Mohu pacientovi dát, co potřebuje. V tom bude asi největší rozdíl, až se vrátím zpět na Slovensko,“ popisuje fyzioterapeutka.

Ilustrační foto: Depositphotos

Při své práci se Vasilcová setkává i s diagnózami, které v Evropě najdeme jen v teoretických knihách. Na vině jsou časté sňatky v rámci širší rodiny, vlivem kterých vzniká problémová genetická výbava. Fyzioterapii proto vyhledává hodně pacientů s vrozeným rozštěpem páteře a dalšími dědičnými nemocemi s dopadem na pohybový aparát. Pod ruce se však Vasilcové dostávají také oddělená siamská dvojčata z celého regionu, pro něž má nemocnice speciální program.

Při svých terapiích používá Vojtovu metodu, kterou se jí v kombinaci s dalšími cviky povedlo například zmírnit křivku páteře třináctileté dívky s těžkou mozkovou obrnou a skoliózou o 24 stupňů za rok, a oddálit tak operaci. Navíc je to cvičení, na které jsou místní zvyklí z rehabilitačních pobytů ve střední Evropě. Cílem je naučit rodiče cviky tak, aby mohli s dětmi cvičit i doma.

Kromě práce v nemocnici se Vasilcová věnuje také výuce na zdejší univerzitě, školení nových fyzioterapeutů, přednáškám a tvorbě učebních osnov. Vedle toho studuje doktorát na Masarykově univerzitě, která jí umožnila distanční studium.

Zdroj: Masarykova univerzita

Související články

Zaručeně zlepší den

Švédská společnost představuje první airbagové džíny na světě

Nepracujte příliš, vyzývá indická firma své zaměstnance a hlídá, aby odpočívali

Nejstarší hebrejská bible zamíří do dražby

Muži by měli močit vsedě. Je to lepší, tvrdí vědci

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Inspirace z knihovny: Oceňovaná Boží hora zprostředkovává atmosféru chudinské Neapole

Snad každý si vybaví hladovost mládí, která je v pubertě doslova spalující. I pouhý vzduch chutná…