Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Skotsko je první zemí na světě, která ženám poskytne menstruační potřeby zdarma

Zdroj ilustrační fotografie: Freepik

Skotský parlament v úterý schválil zákon, podle kterého má každý, kdo to potřebuje, nárok na základní menstruační potřeby zdarma. Během pandemie se prohlubuje takzvaná menstruační chudoba, která dopadá na zdraví, hygienu i well-being žen.

Nedostatek finančních prostředků na nákup menstruačních potřeb přitom zažila podle skotských charit každá pátá žena. „Zákon udělá v životech žen, dívek a všech osob s menstruací obrovský rozdíl. Už nyní můžeme pozorovat velký posun v myšlení lidí i lokálních autorit k zajištění důstojné periody pro všechny,“ řekla pro The Guardian skotská poslankyně Monica Lennon, které se zákon podařilo prosadit.

Součástí nové legislativy je i povinnost pro školy, úřady a další veřejné budovy poskytovat veřejnosti vložky a tampony zdarma. Již před ustanovením zákona se ale iniciativy ujaly skotské bary, restaurace, a dokonce i fotbalové kluby, kde volně dostupné menstruační potřeby na dámských toaletách nejsou ničím neobvyklým.

Zdroj: The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.