Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Skotsko je první zemí na světě, která ženám poskytne menstruační potřeby zdarma

Zdroj ilustrační fotografie: Freepik

Skotský parlament v úterý schválil zákon, podle kterého má každý, kdo to potřebuje, nárok na základní menstruační potřeby zdarma. Během pandemie se prohlubuje takzvaná menstruační chudoba, která dopadá na zdraví, hygienu i well-being žen.

Nedostatek finančních prostředků na nákup menstruačních potřeb přitom zažila podle skotských charit každá pátá žena. „Zákon udělá v životech žen, dívek a všech osob s menstruací obrovský rozdíl. Už nyní můžeme pozorovat velký posun v myšlení lidí i lokálních autorit k zajištění důstojné periody pro všechny,“ řekla pro The Guardian skotská poslankyně Monica Lennon, které se zákon podařilo prosadit.

Součástí nové legislativy je i povinnost pro školy, úřady a další veřejné budovy poskytovat veřejnosti vložky a tampony zdarma. Již před ustanovením zákona se ale iniciativy ujaly skotské bary, restaurace, a dokonce i fotbalové kluby, kde volně dostupné menstruační potřeby na dámských toaletách nejsou ničím neobvyklým.

Zdroj: The Guardian

Související články

Zaručeně zlepší den

Archeologové objevili nejstarší větu zaznamenanou písmem. Její znění vás překvapí

Umělá inteligence pomáhá identifikovat přeživší holokaustu

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Inspirace z knihovny: Jak udržet své tělo v kondici, napoví Jóga mezi e-maily

Cvičit jógu je stále více moderní a trendy. Záda vám zajisté poděkují, pokud cviky provádíte…