Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Školy získají peníze na podporu čtenářství, technických dovedností žáků a výuku jazyků

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Dvě miliardy korun míří do mimopražských škol, aby podpořily žáky v učení se cizím jazykům nebo ve čtení. Ve školách musí vedení peníze využít do konce letošního roku, a zástupci tak plánují například koupit nové knížky, postavit čtenářskou dílnu nebo zaplatit zahraniční výjezdy s výukou cizího jazyka žákům i učitelům. Kromě toho školy peníze využijí také na vzdělávání matematiků a přírodovědců.

Na základní škole ve Slaném vedení již ví, jak peníze využije. Za 120 tisíc korun nakoupí nové knihy, které budou děti bavit, a vytvoří i čtenářskou dílnu. Učitelé tak chtějí děti více vystavovat společnosti knih a nabídnout jim příjemnou alternativu k počítačům. Ve Slaném tak místo hodin zkoušení žáci zažijí hodiny, ve kterých si budou jen číst.

Kromě čtení chtějí školy podpořit i vzdělávání učitelů a zajistit tak lepší výuku cizích jazyků. Do zahraničí tak vyrazí nejen děti, ale i učitelé. Deset angličtinářů ve Slaném se tak může například těšit na čtrnáctidenní jazykové kurzy na Maltě, kde si budou moci pilovat své jazykové dovednosti a po návratu nabyté zkušenosti předávat dětem.

Peníze putují do škol díky končícímu operačnímu programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. „Podpoříme zhruba 5300 učitelů, kteří pojedou do zahraničí se jazykově vzdělávat a zhruba 60 tisíc žáků, kteří opět absolvují jazykové kursy v zahraničí,“ řekl pro Českou televizi pověřený náměstek pro řízení operačních programů na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy Václav Velčovský.

Zdroj: Česká televize

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.