Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sklářství v Česku ožívá, jeho tvář mu vrací mezinárodní festival

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Přestože se může zdát, že sklářství z České republiky vymizelo a stalo se jen oblíbenou atrakcí cizinců, opak je pravdou. Poslední roky se sklářství snaží oživit mnoho lidí z Čech i Moravy a pozvednout ho opět na jednu ze specialit našich umělců.

Svůj lví podíl na tom má akce s názvem Mezinárodní sklářské sympozium IGS, které se na začátku října konalo v Novém Boru na Českolipsku. Na tomto největším sklářském svátku na světě předvedlo své umění několik sklářů, designerů, výtvarníků i dalších umělců z celého světa.

Podle zástupce Petra Mazzoliniho z Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR se sklářství v tuzemsku daří. Například v roce 2014 vzrostly sklářům tržby o osm procent a počet pracovník v daném oboru se zvýšil o čtyři procenta. „Firmy si oproti situaci před pěti lety vedou velmi dobře. Provedly restrukturalizaci a daří se jim. Je to vidět i na rostoucím počtu zaměstnanců,“ uvedl za asociaci Petr Mazzolini. Pro další rozvoj sklářského průmyslu je podle něj potřeba získat více technicky vzdělaných absolventů škol.

Na letošním sklářském sympoziu, jehož tradice sahá až do roku 1982, si na své přišli nejen obdivovatelé uměleckých děl, ale i zájemci o interaktivní představení. Malí a velcí návštěvníci si mohli vyfouknout vlastní skleněné nádoby a stát se tak na chvíli opravdovými skláři. Svoje umění tam navíc představili kromě sklářů i umělec David Černý, režisér Juraj Jakubisko či designéři René Roubíček a Jiří Šuhájek. Z doprovodného programu na ně čekaly sklářské show, přednášky, koncerty i módní přehlídky. Další možnost nahlédnout pod pokličku tohoto zajímavého povolání a umění budou mít návštěvníci Nového Boru pravděpodobně opět za tři roky.

Související články

Byznys

České sklářství je opět na vzestupu

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Inspirativní rozhovor

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou firmy Bezobalu Veronikou Nováčkovou.