Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sklářství v Česku ožívá, jeho tvář mu vrací mezinárodní festival

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Přestože se může zdát, že sklářství z České republiky vymizelo a stalo se jen oblíbenou atrakcí cizinců, opak je pravdou. Poslední roky se sklářství snaží oživit mnoho lidí z Čech i Moravy a pozvednout ho opět na jednu ze specialit našich umělců.

Svůj lví podíl na tom má akce s názvem Mezinárodní sklářské sympozium IGS, které se na začátku října konalo v Novém Boru na Českolipsku. Na tomto největším sklářském svátku na světě předvedlo své umění několik sklářů, designerů, výtvarníků i dalších umělců z celého světa.

Podle zástupce Petra Mazzoliniho z Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR se sklářství v tuzemsku daří. Například v roce 2014 vzrostly sklářům tržby o osm procent a počet pracovník v daném oboru se zvýšil o čtyři procenta. „Firmy si oproti situaci před pěti lety vedou velmi dobře. Provedly restrukturalizaci a daří se jim. Je to vidět i na rostoucím počtu zaměstnanců,“ uvedl za asociaci Petr Mazzolini. Pro další rozvoj sklářského průmyslu je podle něj potřeba získat více technicky vzdělaných absolventů škol.

Na letošním sklářském sympoziu, jehož tradice sahá až do roku 1982, si na své přišli nejen obdivovatelé uměleckých děl, ale i zájemci o interaktivní představení. Malí a velcí návštěvníci si mohli vyfouknout vlastní skleněné nádoby a stát se tak na chvíli opravdovými skláři. Svoje umění tam navíc představili kromě sklářů i umělec David Černý, režisér Juraj Jakubisko či designéři René Roubíček a Jiří Šuhájek. Z doprovodného programu na ně čekaly sklářské show, přednášky, koncerty i módní přehlídky. Další možnost nahlédnout pod pokličku tohoto zajímavého povolání a umění budou mít návštěvníci Nového Boru pravděpodobně opět za tři roky.

Související články

Z domova

Nad české ozdoby ve světě není. Sklářská tradice je u nás na vzestupu

Ze světa

Interiér nejužšího mrakodrapu světa má i českou stopu

Z domova

Budiž světlo z Česka v Sydney

Byznys

České sklářství je opět na vzestupu

Zaručeně zlepší den

Muzeum řeznictví, kávových mlýnků nebo tvarůžků. Jaká nejzajímavější muzea jsou v Česku?

Co dělá mozek, když člověk umírá? Dotyčný zažívá halucinace nebo sní

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Mohou tyto houby léčit barvoslepost? Studie říká, že ano

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Inspirace z knihovny: Staňte se mistrem tvůrčího psaní díky Kreativnímu zápisníku

Potřebujete rozvinout svou kreativitu a baví vás hrát si se slovy? Pak je Kreativní zápisník od…