Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

České sklářství je opět na vzestupu

Z nejrůznějších statistik a prohlášení zástupců sklářských firem vyplývá, že se jedno z našich tradičních odvětví vrací na výsluní. Sklářské společnosti jsou zahlceny zakázkami, počet zaměstnanců v oboru přibývá a tržby se zvyšují. Metaforicky je možné říci, že se českému sklářství navrací třpyt předchozích let.

Zástupci sklářského průmyslu se o své poznatky podělili v Jablonci nad Nisou, kde pod záštitou Svazu průmyslu a obchodu proběhla diskuze nazvaná Sklářské svítání. „Za posledních šest let se hodně změnilo, sklářský průmysl se stabilizoval a firmy získaly nové zakázky. Došlo k celkové stabilizaci a sklářský průmysl žije,“ konstatoval Marek Novák, který působí jako tajemník Asociace sklářského a keramického průmyslu.

Podle statistik asociace pracovalo v oboru v roce 2008 31 240 osob. Po nástupu krize se tento počet snížil na necelých 20 tisíc. Následně se situace pozvolna zlepšovala a v loňském roce už sklářský a keramický průmysl zaměstnával 21 144 osob. Obdobně se vyvíjely i tržby. U těch však došlo razantnějšímu nárůstu, což je pro sklářské společnosti velmi dobrá zpráva. V roce 2008 činily tržby necelých 50 miliard korun. Poté se propadly a v roce 2010 tvořily zhruba 37 miliard korun. V roce 2013 již ale přesáhly hodnotu 42 miliard korun. Pokud se podaří nastalý trend udržet, mohou tržby v následujících letech atakovat hranici 50 miliard korun, tedy stav, který platil před krizí.

Současný stav si pochvalují i zástupci sklářských firem. „Daří se nám výtečně. Nestíháme v řádu měsíců až let. Jsme vyprodaní minimálně na rok dopředu,“ nechal se slyšet obchodní ředitel společnosti Preciosa Ornela Petr Puš. Některé firmy mají dokonce starosti s nedostačujícími kapacitami. „Ode dna jsme se odrazili natolik, že jsme se praštili do hlavy o strop a máme opačný problém. Máme tolik zakázek, že už nestačíme vyrábět,“ konstatoval Jaroslav Turnhöfer, ředitel sklárny Ajeto v Lindavě. Co tedy popřát českému sklářství na závěr? Snad jen spoustu podobných příjemných starostí. Pozitivní výsledek totiž na sebe nenechá dlouho čekat.

Zdroj: http://zpravy.tiscali.cz/ceskemu-sklarstvi-se-opet-dari-firmy-nestihaji-vyrabet-243214

Související články

Zaručeně zlepší den

Práce z domova jako právo. Kdo si ji nyní bude moci nárokovat?

Miliardáři mění svět. Americký horolezec podpořil boj proti změnám klimatu

Čichací auto zvládá změřit množství emisí za jízdy. Jak to funguje?

Rekordní procento elektřiny v EU letos v létě pocházelo ze solární energie

Inspirativní rozhovor

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Dostala jsem druhou šanci žít. To je síla, která mě žene dál, říká dobrovolnice Monika Benešová

Přečtěte si rozhovor s Monikou Benešovou, která si díky odhodlání pomáhat druhým vysloužila ocenění Laskavec. Povídali jsme si o její cestě na Pacifické hřebenovce, o knize, kterou napsala i o tom, kde všude pomáhá jako dobrovolnice.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Inspirace z knihovny: Jak skutečně prožít život? Podnětná kniha pomůže změnit stereotyp

Den za dnem žijeme své životy, jak jsme zvyklí. Bohužel někdy musí přijít rána osudu, aby nás…