Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

České sklářství je opět na vzestupu

Z nejrůznějších statistik a prohlášení zástupců sklářských firem vyplývá, že se jedno z našich tradičních odvětví vrací na výsluní. Sklářské společnosti jsou zahlceny zakázkami, počet zaměstnanců v oboru přibývá a tržby se zvyšují. Metaforicky je možné říci, že se českému sklářství navrací třpyt předchozích let.

Zástupci sklářského průmyslu se o své poznatky podělili v Jablonci nad Nisou, kde pod záštitou Svazu průmyslu a obchodu proběhla diskuze nazvaná Sklářské svítání. „Za posledních šest let se hodně změnilo, sklářský průmysl se stabilizoval a firmy získaly nové zakázky. Došlo k celkové stabilizaci a sklářský průmysl žije,“ konstatoval Marek Novák, který působí jako tajemník Asociace sklářského a keramického průmyslu.

Podle statistik asociace pracovalo v oboru v roce 2008 31 240 osob. Po nástupu krize se tento počet snížil na necelých 20 tisíc. Následně se situace pozvolna zlepšovala a v loňském roce už sklářský a keramický průmysl zaměstnával 21 144 osob. Obdobně se vyvíjely i tržby. U těch však došlo razantnějšímu nárůstu, což je pro sklářské společnosti velmi dobrá zpráva. V roce 2008 činily tržby necelých 50 miliard korun. Poté se propadly a v roce 2010 tvořily zhruba 37 miliard korun. V roce 2013 již ale přesáhly hodnotu 42 miliard korun. Pokud se podaří nastalý trend udržet, mohou tržby v následujících letech atakovat hranici 50 miliard korun, tedy stav, který platil před krizí.

Současný stav si pochvalují i zástupci sklářských firem. „Daří se nám výtečně. Nestíháme v řádu měsíců až let. Jsme vyprodaní minimálně na rok dopředu,“ nechal se slyšet obchodní ředitel společnosti Preciosa Ornela Petr Puš. Některé firmy mají dokonce starosti s nedostačujícími kapacitami. „Ode dna jsme se odrazili natolik, že jsme se praštili do hlavy o strop a máme opačný problém. Máme tolik zakázek, že už nestačíme vyrábět,“ konstatoval Jaroslav Turnhöfer, ředitel sklárny Ajeto v Lindavě. Co tedy popřát českému sklářství na závěr? Snad jen spoustu podobných příjemných starostí. Pozitivní výsledek totiž na sebe nenechá dlouho čekat.

Zdroj: http://zpravy.tiscali.cz/ceskemu-sklarstvi-se-opet-dari-firmy-nestihaji-vyrabet-243214

Související články

Zaručeně zlepší den

Vědci rekonstruují lebku obrovského starověkého predátora podobného krokodýlům

Odborník odhalil, kde se nachází záhadný most z obrazu Mony Lisy

Pěstování ve skleníku pro všechny nabízí Komunitní skleník od Sensorie

Téměř 500 tun zboží míří k potřebným. Sbírka potravin pomáhá i nadále

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Inspirace z knihovny: Svět je stále lepším místem. A to je Fakt(omluva)

Jde to s námi z kopce. Situace ve světě se horší, množství násilných činů narůstá. Také…