Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Silvestr v Praze bude bez ohňostrojů. Kde všude platí zákaz odpalování pyrotechniky?

Zdroj fotografie: Wikimedia Commons

V historickém centru Prahy a dalších lokalitách nově platí zákaz odpalování volně prodejné pyrotechniky, a to i na Silvestra a Nový rok. Hlavní město chce vyhláškou zvýšit bezpečí obyvatel a zabránit vážným zraněním divoké zvěře.

Docházelo často k různým zraněním nejen lidí. Každoročně jsme museli ošetřovat spoustu poraněných divokých zvířat, zejména labutí,“ uvedl náměstek primátora hlavního města Prahy Petr Hlubuček. Příroda navíc potřebuje uprostřed zimy klid. Hlasité výbuchy i světelné efekty zvířata stresují. Při útěku pak spotřebují velké množství energie nezbytné pro přežití zimních měsíců. Dezorientovaní jsou také ptáci, kteří vylekaní hlukem ve tmě narážejí do překážek a často si přivodí zranění vedoucí i ke smrti.

Primátor Zdeněk Hřib vyzývá ke klidnému Silvestru bez pyrotechniky. Zdroj: praha.eu

Zákaz se vztahuje na všechny náplavky, parky i okolí vodních toků, přírodních rezervací, nemocnic a domovů pro seniory. O konkrétních oblastech spadajících pod vyhlášku magistrát informuje pomocí interaktivní mapy.

Omezení se nevztahuje na profesionální pyrotechniku, hlavní město však ohňostroje neplánuje. Vyhláška také na celém území Prahy zakazuje používání lampionů štěstí, kvůli kterým vznikají požáry v těžko přístupných místech.

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Zatočí s plevelem i cenou biozeleniny. V Opavě vznikl stroj, který slibuje revoluci v zemědělství

Dobrá zpráva pro ty, kteří prodělali koronavirus. Podle vědců získávají na několik měsíců imunitu

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.