Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Vláda chce omezit prodej a používání petard a zábavní pyrotechniky

Ilustrační foto: Pixabay

Kromě omezení prodeje zábavní pyrotechniky navrhuje ministr životního prostředí Petr Hladík spolu s ministrem zemědělství Markem Výborným zákaz nebo omezení povolení používaní některých kategorií pyrotechniky, informuje tisková zpráva Ministerstva životního prostředí.

Pyrotechnika se používá zejména v období Nového roku, ale i v průběhu roku během oslav narozenin nebo svateb. Následkem může být přímé zranění (popáleniny) nebo smrt po přímém kontaktu s výbušninou, hluk a výblesky světel však mohou smrt způsobit i nepřímo. „Mluvil jsem například s farmářkou z Olomoucka, které se na farmě na Štědrý den v důsledku použití zábavní pyrotechniky předčasně narodilo mrtvé tele. Své by o použití petard mohla říct i většina pejskařů,“ říká Výborný.

Ohňostroje nejsou ničím jiným než kontrolovanými výbuchy, tedy spalovacím procesem v ovzduší. S tím bohužel souvisí výrazné znečištění ovzduší, dopad to má samozřejmě i na zdraví člověka,“ vysvětluje Hladík. Ministři chtějí změnit zákon o pyrotechnických výrobcích a zpřísnit pravidla pro jejich prodej a používání.

Omezená by měla být i dostupnost pyrotechniky. „Prodávat by se například mohla jen ve specializovaných prodejnách, nikoliv ve stáncích nebo supermarketech. Stejně tak se musíme bavit o tom, kdo a kdy by mohl tuto pyrotechniku nadále odpalovat,“ vysvětluje ministr zemědělství a zmiňuje, že inspiraci berou ze Slovenska, kde podobný model už přijali.

Kromě světelného a hlukového znečištění uvolňuje zábavní pyrotechnika do ovzduší vysoce toxické látky, které mají negativní vliv na životní prostředí a tedy potažmo i na zdraví člověka. Zákaz či velké omezení zábavní pyrotechniky doporučovali vědci z Akademie věd ČR už na konci roku 2022. Kromě sloučenin arsenu jsou lidé při odpalování ve velké míře vystaveni i karcinogennímu antimonu nebo sloučeninám thallia. Nebezpečné látky setrvávají v ovzduší i několik dní, poté však zcela nemizí – dostávají se do vody a půdy a poté i do potravinového řetězce.

Související články

Zaručeně zlepší den

Hvězda R Doradus v detailu

Velbloudí mléko bude brzy hojit lidské rány, dávají vědci naději nejen diabetikům

Terminál v mobilu: Revoluce v bezkontaktních platbách

„Dopamin je dnes nejdražší platidlo, které máme,“ říká Petr Havril z GrowJOB Institutu

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Inspirace z knihovny: Cesta do života v přítomnosti. Zasvěcení do meditace je ideálním průvodcem

Chtěli byste začít s meditací, případně ji prohloubit a dát jí jiný rozměr? Kniha Alphonse a Rachel…