Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Seniorská obálka může v krizových situacích zvýšit šanci na přežití

2 minuty radosti
Zdroj fotografie: Brno

Pokud žije člověk sám a ocitne se v ohrožení života, může mu rychlý zásah zdravotníků zachránit život. Ti by ale měli vědět, zda mu podáním určitého léku neublíží. Právě k tomu slouží projekt Seniorská obálka. Lidé žijící osamoceně si do ní zapíšou vše, co by záchranáři měli vědět, a přidají i kontakty na své blízké.

Projekt Seniorská obálka přináší tiskopis určený hlavně starším lidem, především těm, kteří žijí osamoceně. Senioři si do něj vyplní údaje týkající se jejich zdravotního stavu, například jaké berou léky, kdy a s čím byli hospitalizováni a jaké mají alergie. Součástí formuláře jsou i kontakty na jejich blízké. Tiskopis s návodem k vyplnění je umístěn v plastové průhledné obálce, ke které je připevněn klips s magnetem tak, aby se celá obálka dala umístit na viditelné místo v bytě seniorů, buď na dvířkách lednice či vnitřní straně vchodových dveřích. Právě tam ji záchranáři budou hledat.

Dobře vyplněná a aktualizovaná Seniorská obálka urychlí čas zásahových jednotek a v případě potřeby zefektivní i následnou nemocniční péči. Zájemci si můžou formulář stáhnout z internetu, další cestou je přímá distribuce. Například město Brno si na základě zapojení do projektu objednalo kompletní sady: tiskopis, plastovou obálku a klips. Tyto sady jsou pro zájemce k dispozici na Odboru zdraví Magistrátu města Brna. „Seniorská obálka je dalším pomocníkem, je přístupná zdarma, pro všechny a bez registrace a v krizové situaci může zvýšit šanci na přežití,“ uvedl první náměstek primátorky mě sta Brna Petr Hladík.

Související články

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.