Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Senioři se setkávají s mladými díky programu nadace Krása pomoci

3 minuty radosti
Zdroj fotografií: Archiv nadace

Na první pohled to zní jako běžné setkání dvou přátel. Scházejí se přibližně jednou týdně a společně si povídají nad šálkem kávy nebo se jdou projít. V tomto případě ovšem setkání zastřešuje nadace Krása pomoci a mezi dvojicí aktérů je padesátiletý věkový rozdíl.

„Stála jsem ve frontě na dort, přede mnou byl stařičký pán o hůlce, který si kupoval Pražský koláč. Byl to hrozně zvláštní moment. Pozorovala jsem, jak obtížné je pro něj zaplatit, odnést si koláč na stůl i najít volné místo. Když jsem se posadila, rozhlédla jsem se po cukrárně a oči mi spočinuly opět u tohohle pána. Seděl tam sám. Byl jediný, opravdu jediný, kdo v celé té velké cukrárně seděl sám a mně to bylo hrozně líto. Nikdo z nás nechce být sám,” vzpomíná Andrea Vyhnalová. Tehdy jí bylo dvacet let a ještě ten večer kontaktovala nadaci, aby se stala dobrovolnicí.

Senioři se mohou k programu připojit různě. „Nejčastěji je to na doporučení rodiny, známého, ale také díky našim kontaktním místům v nemocnicích,” vysvětluje koordinátorka dobrovolníků Jaroslava Kostohryzová. Následuje poměrně oříšek – propojit dobrovolníky a klienty tak, aby si ve dvojici co nejvíc rozuměli. „Klienta se snažím hlavně poznat – vyslechnu si životní příběh, jeho potřeby, problémy, jeho možnosti, co by si přál nebo naopak nepřál. U dobrovolníka probíhá podobné setkání,” říká koordinátorka. Důležitá je také lokalita.

Dobrovolník a senior se pak schází zpravidla jednou za týden. „Mohou spolu trávit volný čas venku i v domácnosti. Často společně vyrážejí ven, protože právě pohyb venku je pro mnoho našich klientů velký problém a takovéto procházky jsou naopak možností něco zažít a zároveň zlepšit mobilitu. V zimních měsících tráví čas třeba u kávy doma nebo při kulturní aktivitě,” vyjmenovává Kostohryzová.

Za pozitivní považuje koordinátorka programu už samotný fakt, že si klienti i dobrovolníci najdou nového přítele. Získávají navíc blízký kontakt s odlišnou generací. „Stěžejní je pro nás hlavně spokojenost s navázaným vztahem na obou stranách,“ doplňuje. Dobrovolnice Vyhnalová jen dodává: „Smysl? Dobrovolnictví je nejpřirozenější součástí života. Je to radost. Každý z nás touží být užitečný a dobrovolník, ten je maximálně užitečný. A šťastný.” 

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Brněnští vědci vyvinuli nový tlumič pro vlaky. Zvýší jejich rychlost a ochrání koleje

Inspirativní rozhovor

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Zero waste je pro mě návrat ke kořenům, říká ředitelka Bezobalu Veronika Nováčková

Přečtěte si rozhovor se zakladatelkou firmy Bezobalu Veronikou Nováčkovou.