Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Šéfové českých firem věří v úspěšné podnikání a rostoucí tržby

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Podle průzkumu názorů generálních ředitelů 81 procent ředitelů českých firem očekává letos růst tržeb. Až 40 procent z nich si je růstem tržeb jisto.

Podobně pozitivní náhled sdílejí i ohledně vývoje české ekonomiky. Vývoj ekonomiky považuje za velkou hrozbu pro své podnikání jen 14 % generálních ředitelů, loni jich bylo 32 %. Velkou obavu z kolísání měnových kurzů má stejně jako loni 22 % dotázaných. Zásah centrální banky k oslabení koruny hodnotí s více než ročním odstupem kladně pro svou firmu 37 % dotázaných, naopak 29 % se domnívá, že převážily negativní dopady. Zbylých 34 % hodnotí neutrálně či se jich to nedotklo.

Nejvíce růstových příležitostí vidí generální ředitelé na domácím trhu (27 % dotázaných). Dobrou zprávou je rostoucí podíl těch, kteří sázejí na vývoj nového výrobku či služby (23%, loni 19 %). Následuje stávající zahraniční trh (22 %) a stejně jako loni necelá desetina dotázaných (9 %) hodlá uspět na novém zahraničním trhu.

Jedna z mála věcí, která však ředitelům českých firem způsobuje vrásky, je nedostatek kvalitních odborníků. V tomto roce totiž podniky v Česku plánují vytvářet nová pracovní místa, díky čemuž podle odhadů může poklesnout nezaměstnanost pod 6 procent. Otázkou je, kde seženou kvalitní odborníky, kteří jsou podmínkou pro růst firem.

„Generální ředitelé již zapomněli na krizi a hledají svou vlastní cestu k růstu. Bez kvalitních lidí to ale nejde a s očekávanou expanzí je zřejmé, že jich budou potřebovat více. Globální trh práce se postaral o to, že o nejkvalitnější odborníky a manažery si firmy konkurují napříč celým světem. Nedostatek pracovníků se středoškolským technickým vzděláním podniky pociťovaly i během krize. Cena práce tak poroste a české firmy budou muset mít dostatečně konkurenční produkty, aby si na ní dokázaly vydělat,“ komentuje situaci řídící partner průzkumu Jiří Moser.

Související články

Byznys

Ženy ve vedení firem představují pojistky úspěšného podnikání

Byznys

Nové firmy v Česku přibývají nebývalým tempem

Byznys

Již přes tři sta firem pomáhá rodinám ve finanční tísni

Byznys

České firmy dobývají Spojené státy americké

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Revoluční objev. Samozavlažovací půda může změnit zemědělství

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.