Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

České firmy dobývají Spojené státy americké

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Český vývoz do Spojených států amerických roste v tomto roce nebývale rychle a USA se tak zařazují do první desítky exportních destinací. Co se týče tvorby přidané hodnoty, jsou Spojené státy americké dokonce mezi prvními třemi zeměmi, kam čeští výrobci dovážejí. Český export do Ameriky má v současné sobě podpořit i nově otevřený akcelerátor, jenž v New Yorku vytvoří zázemí pro středně velké firmy z Česka a pomůže jim s expanzí na tamní trhy.

Česko-americký výrobce optiky Meopta zakládá ve Spojených státech amerických projekt MeoHub, který pomůže tuzemským firmám uchytit se na americkém trhu. Společně s Asociací malých a středních podniků a živnostníků ČR vytvořila firma Meopta u newyorského Manhattanu kancelářské zázemí zatím pro pět českých firem. Jedná se například o výrobce outdoorového oblečení Bushman, firmu specializovanou na výrobu rukavic Holík International nebo výrobce ergonomických židlí Prowork.

„Vybrali jsme společnosti, které mají unikátní a konkurenceschopný produkt, dynamický výzkum a vývoj, jsou zkušené v expanzi a mají silný management. Ve spolupráci se společnostmi jsme připravovali strategii a business plán pro expanzi na americký trh. Zájem o projekt je trvale velký, a proto jsme rozhodli na jaro 2016 připravit v rámci projektu MeoHub další výzvu,“ dodala Jaroslava Němcová z firmy MeoHub. Podle předsedy představenstva ASMP ČR Karla Havlíčka, jde o firmy, které prokázaly, že dokáží uspět v České republice i v Evropě.

Kromě centra v New Yorku má pomoci propojení Spojených států amerických a České republiky také plánovaná dohoda s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství. To by mělo zrušit tarify, další byrokracii a odstranit tak překážky v obchodování mezi Evropou a Amerikou. Vytvoření největší zóny volného obchodu na světě by mělo přinést zrychlení hospodářského růstu a miliony pracovních míst.

Související články

Byznys

V loňském roce kupovali lidé v USA nová auta jako na běžícím pásu

Inspirace

V San Franciscu úspěšně fungují bedýnky s křivou zeleninou

Byznys

Už žádné fronty v obchodech? Amazon vynalezl speciální nákupní košík

Byznys

V budoucnu nás auta budou varovat před kolizí

Zaručeně zlepší den

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Praha znovu ovládla anketu o nejlepší místo pro život. Zjistěte, jak se umístil váš kraj

Průlom v boji proti koronaviru. Nový test přináší přesné výsledky už za 90 minut

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.