Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Secondhandová revoluce na obzoru. Zájem o zboží z druhé ruky roste

3 minuty radosti
Ilustrační foto: Pixabay

Jedním z celosvětových důsledků pandemie koronaviru se stal zvýšený zájem o použité zboží. Podle analytické společnosti GlobalData poroste v roce 2025 prodej nošeného oblečení a doplňků stejně jako již užívaného nábytku a knih jedenáctkrát rychleji než klasický maloobchod.

Kromě preference levnějšího, ale stále kvalitního zboží, je důvodem materiálová krize. Díky tomu se víc vyplatí koupit si již vyrobené produkty než zaplatit výrobu z nových materiálů. Podle zakladatele největšího českého knižního secondhandu Knihobot Dominika Gazdoše bylo ještě nedávno nakupování zboží z druhé ruky specifickou záležitostí určitých skupin lidí. Postupně se však z této trendové činnosti začíná stávat mainstreamová záležitost, a to nejen vlivem koronavirové pandemie.

K výhodám patří možnost ušetřit při nákupu, a případně i vydělat peníze při prodeji, širší výběr z kvalitních produktů na rozdíl od běžného trhu přesyceného nekvalitními výrobky nebo možnost bezpečného nákupu on-line z pohodlí domova. „Letošní jaro pro nás bylo důkazem, že dokážeme konkurovat běžným knihkupectvím. Duben a květen totiž patří každoročně novým titulům uváděným na trh tak, aby si je čtenáři stihli koupit na jarní a letní sezonu. Nové bestsellery provází marketingové kampaně s rozpočty, kterým zatím nedokážeme konkurovat. Takže nám přišlo logické, že jakmile se opět otevřou obchodní centra, na Knihobotu to pocítíme,“ prozrazuje zakladatel projektu.

Dominik Gazdoš, zakladatel Knihobotu. Foto: se svolením Dominika Gazdoše

Není tedy divu, že se potenciálu secondhandového trhu rozhodli využít i velké řetězce, jako je IKEA, H&M, Levi’s nebo Walmart. „Vlastně si říkám, že to všechno může být jedno velké vítězství a návrat ke zdravým kořenům. Protože změnit návyk, že staré je na vyhození a k nepotřebě a znovu se naučit, že co jednou posloužilo, poslouží i podruhé, to je něco, co může začít zásadně transformovat konzumní společnost, která tu poslední dvě dekády vznikala,“ doufá Dominik Gazdoš.

Související články

Zaručeně zlepší den

Některá zvířata mají podobné zlozvyky jako lidé. Třeba dloubání se v nose

S kočkou se můžete dorozumívat přivřením očí

Nový druh pteosaura objevili výzkumníci na pobřeží Angoly

Vzniká centrum pro kontakt s mimozemšťany

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Inspirace z knihovny: Vydejte se na duševní retreat. Kniha herečky Vlastiny Kounické Svátkové vás provede

Lidé jsou křehcí jako sníh a každý z nás potřebuje občas místo pro sebe. To se ve své prvotině…