Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sdílené bydlení pro seniory? V Brně právě jedno vzniká

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Zástupci Brna připravují ojedinělý projekt na pomoc seniorům, kteří se v otázkách bydlení ocitají v ekonomické nouzi a kteří chtějí bydlet ve společnosti dalších lidí.

Jedná se o projekt sdíleného bydlení pro seniory, které by mělo nabídnout levnější a příjemnější variantu současným možnostem. V Zámečnické ulici v Brně tak pomalu vzniká z původních kanceláří bydlení pro seniory. Rozkládá se na ploše asi 400 metrů čtverečních.

Do konce letošního roku v Zámečnické ulici v Brně dělníci vytvoří celkem devět pokojů pro seniory se společnými prostory i sociálních zařízením. Novým majitelům bude k dispozici sedm jednolůžkových pokojů a dva dvoulůžkové, pět toalet a tři sprchy společně s televizním koutkem, jídelnou i klidovou zónou. V jednotce sdíleného bydlení bude dále skladovací prostor na věci nájemníků, spíž, společná prádelna a místnost pro pečovatelku.

Nové bydlení bude k dispozici seniorům, kteří jsou soběstační, avšak jejich možnost vést vlastní domácnost je limitována nízkými příjmy, či těm osamělým, kteří trpí ztrátou sociálních vazeb. Obdobný projekt funguje již v několika evropských zemích včetně Rakouska či Dánska, avšak v České republice je zcela nový. Pilotní projekt v Brně by se tak mohl stát zdrojem inspirace pro další obce, neziskové organizace i soukromé investory.

Související články

Zaručeně zlepší den

V životě mám jiné priority než hezkou postavu, říká Kristýna Dolejšová z blogu Za normální holky

Postavte přístřešek pro sýkorky. Přinášíme tipy, jak správně vyrobit ptačí budku

Čeští vědci vyvinuli revoluční UV roušku. Ochrání ostatní i majitele

V unikátním krmítku mění ptáci odpadky za potravu. A úspěšně

Inspirativní rozhovor

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Vím, že nepřestanu pomáhat druhým, říká Silvie Dymáková, která vrací samoživitelkám energii do života

Přečtěte si rozhovor s novinářkou, dokumentaristkou a matkou v jedné osobě, Silvou Dymákovou.