Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sdílené bydlení pro seniory? V Brně právě jedno vzniká

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Zástupci Brna připravují ojedinělý projekt na pomoc seniorům, kteří se v otázkách bydlení ocitají v ekonomické nouzi a kteří chtějí bydlet ve společnosti dalších lidí.

Jedná se o projekt sdíleného bydlení pro seniory, které by mělo nabídnout levnější a příjemnější variantu současným možnostem. V Zámečnické ulici v Brně tak pomalu vzniká z původních kanceláří bydlení pro seniory. Rozkládá se na ploše asi 400 metrů čtverečních.

Do konce letošního roku v Zámečnické ulici v Brně dělníci vytvoří celkem devět pokojů pro seniory se společnými prostory i sociálních zařízením. Novým majitelům bude k dispozici sedm jednolůžkových pokojů a dva dvoulůžkové, pět toalet a tři sprchy společně s televizním koutkem, jídelnou i klidovou zónou. V jednotce sdíleného bydlení bude dále skladovací prostor na věci nájemníků, spíž, společná prádelna a místnost pro pečovatelku.

Nové bydlení bude k dispozici seniorům, kteří jsou soběstační, avšak jejich možnost vést vlastní domácnost je limitována nízkými příjmy, či těm osamělým, kteří trpí ztrátou sociálních vazeb. Obdobný projekt funguje již v několika evropských zemích včetně Rakouska či Dánska, avšak v České republice je zcela nový. Pilotní projekt v Brně by se tak mohl stát zdrojem inspirace pro další obce, neziskové organizace i soukromé investory.

Související články

Zaručeně zlepší den

Brněnští studenti vymysleli chytrý skleník. Zjednoduší pěstování zeleniny a pomůže proti suchu

Čeští vědci hlásí objev v boji proti rakovině. Nové léky jsou až stokrát účinnější

Mladší o pět let? Podle vědců je možné omládnout díky speciálnímu cvičení

Čeští vědci vyvinuli unikátní rychlotesty na covid-19. Výsledky odhalí už za hodinu

Inspirativní rozhovor

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Subjektivní prožitek je to jediné, co máme. Vytěžme z něj to nejlepší, nabádá duo Brain We Are

Přečtěte si rozhovor se studenty neurověd - Kryštofem a Vojtou, kteří tvoří podcast Brain We Are.