Jaký je život v nejekologičtějším městě Evropy? Finské město Lahti od Evropské unie obdrželo prestižní titul Evropské zelené město. Unikátní je třeba ve sdílení běžek, na kterých se mohou občané pohybovat tamními ulicemi. Jedná se o první iniciativu svého druhu na světě.
Princip sdílení funguje stejně jako u městských kol nebo koloběžek. Běžky si mohou zájemci zapůjčit celkem na třech místech. Dvě z nich se nacházejí v centru města, třetí je přímo u běžkařského stadionu. „Doufáme, že tento způsob sdílené dopravy na běžkách přinese radost a zároveň vytoužený efekt při snižování emisí ve městě. Jako neoficiální hlavní centrum zimních sportů ve Finsku chceme zachránit zimu, která je ohrožena změnou klimatu,“ uvedla pro zpravodajský web Lahti projektová ředitelka pracující pro program Lahti Evropské zelené město.
Lahti je v Evropě považováno za jedno z nejekologičtějších míst. Snaha chovat se šetrně k životnímu prostředí je tam součástí městské politiky. Celkové emise se od roku 1990 podařilo snížit o 70 procent. Lahti chce jít příkladem ostatním městům a povzbudit je k ohleduplnosti vůči životnímu prostředí.
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Vydejte se na cesty. Tereza Ramba promlouvá do duše všem Dobrodruhům
Láska je. Věta, která vystihuje životy nás všech. Protože láska je všechno, jak by řekla Tereza…