Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Sdílená kola jsou minulostí. Ve Finsku sdílejí běžky jako nový způsob dopravy po městě

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Jaký je život v nejekologičtějším městě Evropy? Finské město Lahti od Evropské unie obdrželo prestižní titul Evropské zelené město. Unikátní je třeba ve sdílení běžek, na kterých se mohou občané pohybovat tamními ulicemi. Jedná se o první iniciativu svého druhu na světě.

Zdroj ilustrační fotografie: Canva

Princip sdílení funguje stejně jako u městských kol nebo koloběžek. Běžky si mohou zájemci zapůjčit celkem na třech místech. Dvě z nich se nacházejí v centru města, třetí je přímo u běžkařského stadionu. „Doufáme, že tento způsob sdílené dopravy na běžkách přinese radost a zároveň vytoužený efekt při snižování emisí ve městě. Jako neoficiální hlavní centrum zimních sportů ve Finsku chceme zachránit zimu, která je ohrožena změnou klimatu,“ uvedla pro zpravodajský web Lahti projektová ředitelka pracující pro program Lahti Evropské zelené město.

Lahti je v Evropě považováno za jedno z nejekologičtějších míst. Snaha chovat se šetrně k životnímu prostředí je tam součástí městské politiky. Celkové emise se od roku 1990 podařilo snížit o 70 procent. Lahti chce jít příkladem ostatním městům a povzbudit je k ohleduplnosti vůči životnímu prostředí.

Související články

Zaručeně zlepší den

Tito opeřenci navštěvují česká krmítka nejčastěji. Známe výsledky ptačího sčítání

První domácí vodíková baterie zásobí domácnost obnovitelnou energií. Zvládne až dva dny bez proudu

S rakovinou lze účinně bojovat. Nové očkování zlikviduje kožní nádory

Opatrujte své duševní zdraví. Odborníci radí, jak o sebe pečovat v době epidemie