Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Šachista, astronom nebo hudebnice. Zlatý oříšek ocenil deset nových dětských talentů

Ocenění Zlatý oříšek 2014, zdroj: zlatyorisek.cz

Šestnáctý ročník největšího projektu na všestrannou podporu mimořádně talentovaných dětí Zlatý oříšek představil deset nových objevů. Jsou mezi nimi hudebníci, sportovci, spisovatelka i kolektiv žáků 5. třídy pomáhající zdravotně postiženým lidem.

Zlatý oříšek, největší český soutěžní projekt na všestrannou podporu aktivních a mimořádně nadaných dětí ve věku 6–14 let, učí mladé talenty překonávat pro ně dosud neznámé překážky, cvičí jejich cílevědomost a pomáhá vytvářet dětské vzory.

Letošní v pořadí již 16. ročník přinesl desítku nadaných dětí, vybraných v celostátním kole ze 192 uchazečů. Vítězové si kromě zkušeností s prezentováním svých schopností a spousty zážitků odnesli sošku Zlatý oříšek a finanční odměnu ve výši 10 tisíc korun.

Porotu zaujal Jiří Vala zajímající se o matematiku a astronomii. Jeho nadšení pro věc je tak veliké, že loni reprezentoval Českou republiku na Mezinárodní astronomické olympiádě v Kyrgyzstánu. Zlatý oříšek doputoval také k fenomenálnímu šachistovi Jiřímu Liškovi. Z literární oblasti porota ocenila Kristýnu Pokornou, která připravuje k vydání již 3. díl své knihy pro děti, navíc doplněnou o autorské ilustrace.

V hudebním oboru zaujala všestranná muzikantka Markéta Hejdová, jejíž domovskou parketou jsou hned tři hudební nástroje – kytara, klavír a flétna. K tomu navíc zpívá a skládá vlastní písničky. Dalším oceněným hudebníkem byl akordeonista Martin Kot: „Hrál jsem v Německu, Polsku, Chorvatsku, Itálii a v různých městech České republiky. Rád bych ještě vystoupil v ruském St. Petěrburgu, kde je prestižní mezinárodní soutěž, na kterou se chystám příští rok.“

Sportovní odvětví patřilo Jonáši Forejtkovi, halovému mistru České republiky v tenisové dvouhře a čtyřhře, mistrovi České republiky v obřím slalomu, nebo sólové tanečnici latinoshow Natálii Romportlové. Úspěchu se dočkal také čtyřnásobný mistr České republiky v krasobruslení Matyáš Bělohradský a dále David Volák, několikanásobný mistr České republiky v rychlostní kanoistice.

Porota ocenila také kolektiv, konkrétně žáky 5. třídy Základní školy Kunovice, pomáhající lidem se zdravotním postižením. Chodí je navštěvovat, naučili je používat interaktivní tabuli nebo internet.

 

Veronika Steidlová Kordasová

Související články

Zaručeně zlepší den

Za tajné sundání kondomu doživotí. Které státy aplikují tvrdé tresty?

Snímek Ticho uctívá dětské oběti války na Ukrajině. Trvá sedm hodin

Studenti MENDELU propojují manažerské schopnosti s pomocí neziskovkám na každoročním Dobrotrhu

Oslavy neberou konce. Svatomartinské víno letos trhlo rekord

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Inspirace z knihovny: Jak změnit způsob myšlení? Pět základních životních otázek, které byste si měli položit

Umění se správně ptát může do značné míry ovlivnit a proměnit naše životy. Špatné odpovědi totiž…