Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

S chilli proti chronické bolesti

Chilli může pomoci od bolesti pacientům s cukrovkou. Ilustrační foto: Pixabay

Chilli je pro někoho skvělou pochoutkou a dochucovadlem, jiným hoří pusa jen při trochu ostřejší papričce. Vědci nyní zjistili, že náplasti s chilli mohou pomáhat snížit bolest pacientům s diabetickou neuropatií, píše server 100+1 zahraniční zajímavost a odborný časopis Frontiers in Neurology.

Výsledky britského výzkumu přinášejí skvělé zprávy pro lidi trpící diabetem – látka obsažená v chilli (alkaloid kapsaicin) tlumí chronické bolesti při poškození nervů. Právě diabetická neuropatie je častým problémem diabetických pacientů. Jde o poškození nervů při dlouhodobém zvýšení hladiny glukózy v krvi. Lidé jí trpící mohou ztratit citlivost, na tyto bolesti ani nezabírají dostupné léky. A právě to by náplasti s chilli mohly pomoci vyřešit.

Chilli se už nyní přidává do krémů pro svou tlumící vlastnost, podle všeho i napomáhá hojení kůže. Britští vědci tedy oslovili 75 pacientů s diabetickou neuropatií trpících bolestí nohou. Část jich léčili náplastmi s kapsaicinem a druhou část standardní léčbou. Poté hodnotili jejich bolesti a stav nervů v průběhu tří měsíců výzkumu. Ukázalo se, že pacienti léčení chilli pociťovali snížení bolesti, dokonce se jim zvýšil počet nervů v nohách, tedy kapsaicin podpořil i jejich regeneraci.

Přesné účinky chilli u této nemoci nejsou zatím známé, ale tyto první výsledky naznačují krok správným směrem a úlevě pro pacienty s diabetem.

Související články

Zaručeně zlepší den

Káva je eko. Z recyklovaných kapslí od kávy Nespresso vyrobili hodinky

Ministerstvo životního prostředí představilo pravidla pro zálohování PET lahví a plechovek, platit budou od roku 2025

Liberecký dopravní podnik testuje nový bezpečnostní systém

Kam za nejlepší pizzou v Evropě?

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Inspirace z knihovny: Ticho není nepřítel. Jak se z něj těšit, poradí kniha Radost z ticha

Ukrývají se tajemství světa v tichu? Většinu času jsme obklopeni nejrůznějšími zvuky, na které jsme…