Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

S chilli proti chronické bolesti

Chilli může pomoci od bolesti pacientům s cukrovkou. Ilustrační foto: Pixabay

Chilli je pro někoho skvělou pochoutkou a dochucovadlem, jiným hoří pusa jen při trochu ostřejší papričce. Vědci nyní zjistili, že náplasti s chilli mohou pomáhat snížit bolest pacientům s diabetickou neuropatií, píše server 100+1 zahraniční zajímavost a odborný časopis Frontiers in Neurology.

Výsledky britského výzkumu přinášejí skvělé zprávy pro lidi trpící diabetem – látka obsažená v chilli (alkaloid kapsaicin) tlumí chronické bolesti při poškození nervů. Právě diabetická neuropatie je častým problémem diabetických pacientů. Jde o poškození nervů při dlouhodobém zvýšení hladiny glukózy v krvi. Lidé jí trpící mohou ztratit citlivost, na tyto bolesti ani nezabírají dostupné léky. A právě to by náplasti s chilli mohly pomoci vyřešit.

Chilli se už nyní přidává do krémů pro svou tlumící vlastnost, podle všeho i napomáhá hojení kůže. Britští vědci tedy oslovili 75 pacientů s diabetickou neuropatií trpících bolestí nohou. Část jich léčili náplastmi s kapsaicinem a druhou část standardní léčbou. Poté hodnotili jejich bolesti a stav nervů v průběhu tří měsíců výzkumu. Ukázalo se, že pacienti léčení chilli pociťovali snížení bolesti, dokonce se jim zvýšil počet nervů v nohách, tedy kapsaicin podpořil i jejich regeneraci.

Přesné účinky chilli u této nemoci nejsou zatím známé, ale tyto první výsledky naznačují krok správným směrem a úlevě pro pacienty s diabetem.

Související články

Zaručeně zlepší den

I černé díry mohou mít škytavku, zjistili vědci

Gorily se bijí do hrudi, aby předešly konfliktu. Nechtějí bojovat

Citymind: Nadějný AI projekt z Česka

„Hovězí rýže“ z Jižní Koreje. Bude to jídlo budoucnosti?

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Inspirace z knihovny. Papírová spižírna přehledně poradí, jak neplýtvat

Víte, jak správně skladovat konkrétní potraviny? Jak zužitkovat suroviny do posledního kousku? Nebo…