Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rybova Česká mše vánoční zazněla letos i v Texasu

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Jakub Jan Ryba složil Českou mši vánoční už koncem osmnáctého století. Přesto je skladba stále populární a pro řadu Čechů jde o neodmyslitelnou součást Vánoc. Letos se představila i v americkém Texasu.

Hudební fakulta univerzity v texaském Dentonu ji letos přidala do svého repertoáru. A to dokonce v češtině. Nešlo rozhodně o snadný úkol, zpěvákům daly zabrat hlavně náročné české hlásky jako ř nebo š. I proto univerzita studenty vyslala na intenzivní desetidenní jazykové školení přímo do Česka.

Až na komplikace s výslovností byli zpěváci ze skladby nadšení. Podobné emoce vyvolala i u publika. Úvodní listopadový koncert byl součástí festivalu české hudby, mše v následujících týdnech zazněla v Texasu ještě osmkrát, a to na různých místech.

„V Texasu žije mnoho potomků českých imigrantů. Texaští Češi, většinou farmáři, si zachovali folklór a venkovské tradice, ale ztratili kontakt s českou kulturou a klasickou hudbou. Krajané dodnes zbožňují dechovku. Tu jim v rámci našich akcí také nabízíme. Ale zároveň se snažíme přivézt třeba smyčcové kvarteto nebo méně známé skladatele,“ řekl pro Český rozhlas profesor hudební fakulty a iniciátor celé akce Thomas Sovík. On sám je také potomkem českých krajanů.
Zdroj: rozhlas.cz

Související články

Zaručeně zlepší den

Naděje pro pacienty se závažným průběhem covidu. Vědci zjistili, které léky napomáhají zotavení

Konec exekucí v Česku? Nový web pomáhá najít cestu z dluhové pasti

Jak motivovat děti k úklidu? Češi vymysleli hru, která domácí práce mění v zábavu

Nový způsob pěstování zeleniny podpoří lokální produkci potravin a soběstačnost

Inspirativní rozhovor

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Po padesátce jsem začala žít nový život. Víru v sama sebe se snažím vštěpovat i svým klientkám, říká trenérka Dana Škorpilová

Přečtěte si rozhovor s Danou Škorpilovou, která po padesátce skončila kariéru manažerky a začala pomáhat ostatním jako osobní trenérka a výživová poradkyně.