Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rozbor krve i bez návštěvy ordinace? V Brně vzniká přístroj, který může změnit pravidla medicíny

Tým startupu Nanteo s prototypem stolního analyzátoru. Foto: Nanteo

To, co dnes vypadá jako masivní skříň, se v budoucnu vejde do dvou krabic od bot. Řeč je o přístroji pro analýzu krevních vzorků. Výrazné zmenšení laboratorních analyzátorů, na kterém pracují v brněnském start-upu Nanteo, slibuje zásadní průlom pro lékaře i pacienty.

Nedostatek prostoru, dlouhé objednací doby nebo čekání na výsledky testů. Tyto všechny bariéry, které rychlé analýze krevních vzorků stojí v cestě, by už brzy mohly být minulostí. Prototyp stolního analyzátoru nazvaný MALIA totiž umožní zjistit přesné hodnoty vybraných markerů z odebraného vzorku kdekoliv, a to do 25 minut. Přístroj tak skvěle poslouží tam, kde chybí zázemí na prostorné laboratorní vyšetření, používat ho ale půjde i v terénu.

Autoři nápadu na stolní analyzátor se potkali během studií na Mendelově univerzitě. Myšlence převést extrémně složitý mechanismus do dvou krabic zpočátku nikdo velké naděje nedával. Dnes ale mají nejen záštitu odborníků, ale také podporu investorů. Stolní analyzátor se chlubí vysokou přesností a citlivostí. I za krátký čas tak dokáže z krve nebo krevního séra odhalit nemoc nebo jí pomoci předejít.

Složení jednotlivých testů bude možné pacientovi přizpůsobit na míru volbou konkrétních kartridží. Členové start-upu mají v plánu vyvinout testy například pro oblast infekčních, onkologických nebo kardiologických onemocnění. Aktuálně testovaný prototyp by rádi uvedli na trh nejpozději do dvou let.

Související články

Zaručeně zlepší den

Hvězda do sebe pohltila celou planetu. V budoucnu takto zanikne i Země

Muzeum řeznictví, kávových mlýnků nebo tvarůžků. Jaká nejzajímavější muzea jsou v Česku?

Co dělá mozek, když člověk umírá? Dotyčný zažívá halucinace nebo sní

Inteligentní drony, které najdou strom s kůrovcem, hasí požár nebo lokalizují raněné vytváří na FEL ČVUT

Inspirativní rozhovor

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková

Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Inspirace z knihovny: Sněhová sestřička na vás dýchne kouzelnou vánoční atmosférou

Ve vzduchu poletují sněhové vločky, přes okno je vidět rozsvícený stromeček a uvnitř to voní po…