Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rozbor krve i bez návštěvy ordinace? V Brně vzniká přístroj, který může změnit pravidla medicíny

Tým startupu Nanteo s prototypem stolního analyzátoru. Foto: Nanteo

To, co dnes vypadá jako masivní skříň, se v budoucnu vejde do dvou krabic od bot. Řeč je o přístroji pro analýzu krevních vzorků. Výrazné zmenšení laboratorních analyzátorů, na kterém pracují v brněnském start-upu Nanteo, slibuje zásadní průlom pro lékaře i pacienty.

Nedostatek prostoru, dlouhé objednací doby nebo čekání na výsledky testů. Tyto všechny bariéry, které rychlé analýze krevních vzorků stojí v cestě, by už brzy mohly být minulostí. Prototyp stolního analyzátoru nazvaný MALIA totiž umožní zjistit přesné hodnoty vybraných markerů z odebraného vzorku kdekoliv, a to do 25 minut. Přístroj tak skvěle poslouží tam, kde chybí zázemí na prostorné laboratorní vyšetření, používat ho ale půjde i v terénu.

Autoři nápadu na stolní analyzátor se potkali během studií na Mendelově univerzitě. Myšlence převést extrémně složitý mechanismus do dvou krabic zpočátku nikdo velké naděje nedával. Dnes ale mají nejen záštitu odborníků, ale také podporu investorů. Stolní analyzátor se chlubí vysokou přesností a citlivostí. I za krátký čas tak dokáže z krve nebo krevního séra odhalit nemoc nebo jí pomoci předejít.

Složení jednotlivých testů bude možné pacientovi přizpůsobit na míru volbou konkrétních kartridží. Členové start-upu mají v plánu vyvinout testy například pro oblast infekčních, onkologických nebo kardiologických onemocnění. Aktuálně testovaný prototyp by rádi uvedli na trh nejpozději do dvou let.

Související články

Zaručeně zlepší den

Podívejte se, jaké bizarní tvory vyplavil oceán

Zázračná síla objetí: proč bychom se měli objímat častěji?

Vědecky potvrzeno. Nadávání snižuje bolest a dělá nás silnějšími

Které místo na světě je nejlepší? Známe výsledky turistických Oscarů!

Inspirativní rozhovor

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Mluvení mi po návratu z pouti přišlo zbytečné, říká cestovatelka Nicolette Havlová

Přečtěte si rozhovor s cestovatelkou Nicolette Havlovou, která se vydala pěšky s batohem na zádech na pouť do tureckého Istanbulu.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Inspirace z knihovny: Jak se z obyčejného člověka stane vlivná osobnost? Steve Jobs motivuje ostatní

Steve Jobs byl jako každý z nás. Člověk z masa a kostí. Co konkrétně jej odlišilo? Díky čemu uspěl?…