Vyhynulým živočišným a rostlinným druhům pomůže snad jen zastavit a vrátit čas. Že je to nemožné? Unikátní vědecký experiment potvrdil, že je stále naděje na jejich obnovu.
Tým vědců z texaské zoologické zahrady a Mississippské státní univerzity vzal zázrak zrození do vlastních rukou. Ropucha ze zkumavky, kterou se jim podařilo přivézt k životu, je nadějí na obnovu vyhynulých živočišných druhů, které již zmizely z volné přírody.
Ropuší samec Olaf je prvním obojživelníkem, který se narodil s pomocí umělého oplodnění zmraženými a opět rozmrazenými spermiemi. Jeho matka – dárkyně vajíčka – byla chována v zajetí, zatímco spermie vědci odebrali samci žijícímu ve volné přírodě. Oba však již dávno nežijí, jejich genetický materiál byl uchován ve zmraženém stavu. Vědcům se tak podařilo vytvořit potomky již mrtvých rodičů, a tím obnovit genetickou linii, která už zmizela.
Po celém světě zároveň roste počet biobank pro další zvířecí druhy. Podobným způsobem chtějí vědci zachránit i nosorožce tuponosé severní. Jedné ze dvou posledních žijících samic, které byly v roce 2009 přepraveny ze zoo ve Dvoře Králové do keňské rezervace Ol Pejeta, loni odebrali vajíčka a vytvořili tři embrya oplodněním spermiemi uhynulých samců. Zda se implementace embryí náhradním matkám příbuzného druhu podaří, se však teprve ukáže.
Zdroj: Ekolist
Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.
Inspirace z knihovny: Uzavřete se sebou čtyři dohody, které vám změní život
Jak se zbavit očekávání, předsudků a zažitých konvencí a najít skutečnou osobní svobodu? S tímto…