Rodiče mohou využít psychologické nebo právní poradenství zdarma

Ilustrační fotografie. Zdroj: Dollar Photo Club

Až do konce března mají rodiče řešící právní či psychologické problémy zdarma k dispozici webové, telefonické či osobní poradenství. S různými otázkami například ohledně práce po rodičovské dovolené poradí rodičům zkušené právničky a psycholožky i studentky práv. Na linku zaměřenou na sociálně-právní poradenství mohou lidé volat každé úterý a čtvrtek od 13 do 15 hodin na telefonní číslo 774 722 153.

Od září 2015 poradili studentky a mentorky již více než stovce volajících.  „Lidé mohou zavolat na linku, kde je jejich dotaz zpracován naší pracovnicí, a ta jej buď ihned zodpoví, eventuálně jej konzultuje s již léta zkušenou právničkou, která je přítomna coby mentorka,“ vysvětlila koordinátorka projektu Klára Háková. Další nabízenou a vyhledávanou aktivitou je osobní poradenství, které společnost nabízí také zdarma. Poradenství poskytují odborníci pro oblasti právních věcí, mohou se ale objednat též zájemci a zájemkyně o konzultaci s psycholožkou. Na osobní poradenství je zapotřebí se objednat předem, a to na úterý od 15 do 18 hodin.

Mezi nejčastější volající patří maminky, kterým končí rodičovská dovolená, měly by se brzy vracet do práce, ale zjišťují, že zaměstnavatel s nimi už nadále nepočítá, nebo jim nechce vyjít vstříc v jejich nárocích. Dalším častým tématem jsou dotazy ohledně výpočtů dávek, otázky ohledně ukončení pracovních smluv. V neposlední řadě jde ve větším počtu o dotazy kolem sporů o děti či výpočtů výživného. Cílem projektu spolku APERIO – Společnosti pro zdravé rodičovství je mimo jiné posílit právní povědomí a zlepšit informovanost rodičů v oblasti využívání stávající legislativy či umožnit rodičům informovanou volbu a posílit jejich osobní zodpovědnost k aktivnímu zapojení nejen na trhu práce.

Autor článku


Tagy: