Ne všichni mají tutéž startovní čáru. Kupříkladu děti ze sociálně znevýhodněného prostředí se z různých důvodů nemohou dostatečně připravit na nástup do první třídy. V Kladně s tímto problémem pomáhá tamější spolek Vějíř.
Doučování dětí, hudebně-vzdělávací program, poradenství pro rodiče nebo provozování přípravné třídy. To vše patří mezi aktivity kladenské organizace. Poslední z bodů je ve fungování Vějíře stěžejní. „V přípravné třídě by děti pod vedením odborníků měly svůj handicap srovnat a poté nastoupit do běžné základní školy nebo školky. To jim do budoucna zvětší šanci na další vzdělávání a zajistí lepší pozici na trhu práce,“ vysvětluje za spolek Jitka Gerlická.
Výuka probíhá každý den pod vedením pedagoga a asistentů, provoz kopíruje školní rok. Součástí jsou vedle výchovy a vzdělávání také různé akce a volnočasové aktivity, kterých se může zúčastnit i rodina dítěte. Její zapojení je celkově důležité. „S rodinou každého žáka průběžně podle potřeby komunikujeme, informujeme o prospěchu a způsobech, jak s ním pracovat. Pořádáme i třídní schůzky a spoustu společných akcí,“ uvádí Gerlická.
Za 3 roky fungování prošlo programem bezmála 100 dětí. Ty se posléze až na výjimky zapojily do výuky v běžných školách a prospívají jako děti z majoritní společnosti. Dokazuje se tak zdárné osvojení všech návyků a dovedností dětí před vstupem do školy.
Spolek se věnuje také doučování dětí přímo ve školách, čímž jim pomáhá se zvládnutím učiva i s adaptací ve škole. Rodičům pak nabízí konzultace. Letošní novinkou v programu je zahájení hudební výuky metodou EL Sistema, která spočívá v intenzivní skupinové přípravě napomáhající brzkému osvojení hry na nástroj. „Dětem se vštěpují nejen dovednosti, vědomosti a návyky spojené s ovládnutí nástroje, ale rozvíjí jeho morálně volní vlastnosti. Díky prestižní aktivitě získává navíc uznání okolí, čímž se zvyšuje sebevědomí, aktivita je tak i prevencí sociálně patologických jevů,“ říká Gerlická.
Amputací nohy život nekončí, říká plavkyně Věra Závorková
Ve 13 letech jí lékaři diagnostikovali nádor v koleni, následná léčba včetně chemoterapie ovšem nepomohla, a tak musela podstoupit amputaci. I přes to se Věrka nevzdává a vyhrává jednu medaili za druhou. Jejím snem je paralympiáda.
Inspirace z knihovny: Jóga pro holky ze Západu je barevným průvodcem na cestě k ženskému zdraví
Jak se mít ráda? Jak o sebe prostřednictvím jógy pečovat? A jak sladit svou praxi s ženským cyklem?…