Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Revoluční vynález – nafukovací dětský inkubátor

3 minuty radosti

Mladý Brit přišel s nápadem, jak zachránit stovky životů předčasně narozených dětí na celém světě. Inspirací mu k tomu byl dokument zachycující válku v Sýrii, který popisuje, jak ženy ze stresu z války rodí předčasně a děti mají kvůli nedostatečné zdravotní péči malou šanci na přežití. James Roberts přišel s nápadem, jak zanízkou cenu vyrobit lehký a snadno skladovatelný inkubátor, který může tyto problémy pomoci efektivně řešit.  

Zásadním problémem ve válkou postižených oblastech je obtížná dostupnost inkubátorů, které jsou drahé a náročné na přepravu, takže nemohou být snadno transportovány z jednoho uprchlického tábora do druhého a o nedonošené děti není tak dobře postaráno. James Roberts, absolvent britské univerzity v Loughborough, se rozhodl tento problém vyřešit.

Jamesův nafukovací inkubátor je vyroben z levného materiálu, který lze jednoduše sbalit a buď uschovat nebo přesunout na jiné místo. Řeší tak oba hlavní problémy zároveň, jak cenu, tak i hmotnost.

image-2

Dvě krajní části tohoto zařízení skrývají veškerou elektroniku, tedy budík, regulátor vlhkosti a malé topení, které udržuje teplotu neustále na 37 stupních Celsia. Tyto dva díly lze jednoduše spojit, čímž vznikne malý box, který se do velikosti standardního inkubátoru vleze zhruba padesátkrát. Také jeho cena je výrazně menší oproti klasickému inkubátoru. James věří, že jeho produkt bude možné vyrobit, otestovat a dopravit za pouhých 250 liber, tedy méně než 9 tisíc korun. Inkubátor využívá naprosto základní technologie a je tedy navržen tak, aby vyhovoval podmínkám v zemích třetího světa. Mělo by být snadné ho opravit i napájet.

Tento skvělý výrobek získal začátkem listopadu cenu Jamese Dysona 2014, která podporuje revoluční vynálezce. Díky ní může mladý absolvent dále pokračovat ve vývoji svého výrobku a brzy snad i zahájit hromadnou výrobu. Sám James říká, že vidět, jak jednoho dne právě jeho vynález zachrání život malého dítěte, by bylo splněním jeho snu. Věří, že na trh by se tento revoluční inkubátor mohl dostat už v roce 2017.

FOTO: zdroj www.momincubators.com

Gabriela Dittrichová

Související články

Zaručeně zlepší den

Český lékař vrátil zrak osleplé dívce. Unikátní zákrok provedl jako první na světě

On-line závěť si člověk nakliká do dvaceti minut, říká Jiří Štěpánek, zakladatel start-upu Goodbye, který mění české pohřebnictví

Nové úly zatočí s obávaným roztočem, který vyhlazuje celá včelstva

Tajemství dlouhověkosti lidí z modrých zón. Jak si prodloužit život a zajistit pevné zdraví?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Inspirace z knihovny: Moje milá smrti pomáhá přijmout ztrátu blízkého a najít sílu žít

Spousta lidí se jí bojí, protože se s ní všichni bez výjimky alespoň jednou v životě setkáme. Co je…