Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rekordní přírůstek. Olomoucká ZOO se raduje z klokaních mláďat

Hned, jak jedno mládě odroste, chystá se do vaku další. Zdroj fotografie: ZOO Olomouc

Ačkoliv je letošní rok těžký i pro zoologické zahrady, v Olomouci přesto mají důvod k radosti. Nebo spíš celou nadílku důvodů. Klokaním mámám se totiž letos podařilo přivést na svět víc mláďat než kterýkoliv předchozí rok. V zoo podle její mluvčí Ivety Gronské s oblibou říkají, že klokaní samice mají zase nakoupeno – sotva jejich vak totiž opustí jedno mládě, hned se do něj chystá další.

Klokany rudé chová Zoo Olomouc od roku 1997 a mají se čím dál víc k světu. Aby co nejlépe prospívali, dopřávají jim chovatelé pestrou rostlinnou stravu – různé ovoce a zeleninu, cereální pečivo, granule, ovesné vločky, seno, ale i větve na okusování. Čerstvě narozená mláďata dostávají živiny od maminky, v jejímž vaku tráví prvních 8 měsíců života. Samice přitom nedrží ani šestinedělí, takže může brzy znovu otěhotnět. U toho se zvládne starat i o starší mládě, které už skotačí kolem.

Ve své domovské Austrálii, kde jich žije 5-12 milionů, se klokani živí především spásáním trávy. Aktivní jsou hlavně nad ránem a za soumraku. Přes den, když pálí slunce, radši volí odpočinek ve stínu. Pokud se ale ve stádu sejde víc samců, rádi spolu přeměřují síly a perou se. Drží se přitom předními končetinami a zadními, ve kterých mají obrovskou sílu, do sebe kopou. Udržet stabilitu jim nejen při vzájemných potyčkách pomáhá jejich mohutný ocas, který někdy funguje jako další končetina. Doufejme, že olomoucká mláďata žádný důvod ke svárům mít nebudou a budou svým rodičům a brzy i návštěvníkům dělat jen radost!

Související články

Zaručeně zlepší den

Nový lék na cukrovku pomohl lidem shodit čtvrtinu tělesné hmotnosti

NASA se chystá studovat záhadné měsíční Gruithuisen kopule

Tyto „molekulární vrtačky“ zabíjejí rakovinné buňky a bakterie odolné vůči antibiotikům

98 milionů let stará fosilie dinosaura byla objevena v Egyptě

Inspirativní rozhovor

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Kryštof Bartoš ze seriálu Devadesátky: Jsem trochu mimoň. V lese se zastavím a klidně třeba 20 minut sleduju pavoučka, jak splétá sítě

Přečtěte si rozhovor s hercem Kryštofem Bartošem, kterého můžete znát třeba ze seriálu Devadesátky. Jak se jeho život změnil díky úspěšnému seriálu? A u jakých aktivit si nejlépe odpočine?

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Inspirace z knihovny: Naplňte svůj život radostí. Objevte Moc přítomného okamžiku

Zastavit se a jenom být. Dokážete to? Zní to velice jednoduše, ale provedení v praxi se mnohdy…