Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rekordní přírůstek. Olomoucká ZOO se raduje z klokaních mláďat

Hned, jak jedno mládě odroste, chystá se do vaku další. Zdroj fotografie: ZOO Olomouc

Ačkoliv je letošní rok těžký i pro zoologické zahrady, v Olomouci přesto mají důvod k radosti. Nebo spíš celou nadílku důvodů. Klokaním mámám se totiž letos podařilo přivést na svět víc mláďat než kterýkoliv předchozí rok. V zoo podle její mluvčí Ivety Gronské s oblibou říkají, že klokaní samice mají zase nakoupeno – sotva jejich vak totiž opustí jedno mládě, hned se do něj chystá další.

Klokany rudé chová Zoo Olomouc od roku 1997 a mají se čím dál víc k světu. Aby co nejlépe prospívali, dopřávají jim chovatelé pestrou rostlinnou stravu – různé ovoce a zeleninu, cereální pečivo, granule, ovesné vločky, seno, ale i větve na okusování. Čerstvě narozená mláďata dostávají živiny od maminky, v jejímž vaku tráví prvních 8 měsíců života. Samice přitom nedrží ani šestinedělí, takže může brzy znovu otěhotnět. U toho se zvládne starat i o starší mládě, které už skotačí kolem.

Ve své domovské Austrálii, kde jich žije 5-12 milionů, se klokani živí především spásáním trávy. Aktivní jsou hlavně nad ránem a za soumraku. Přes den, když pálí slunce, radši volí odpočinek ve stínu. Pokud se ale ve stádu sejde víc samců, rádi spolu přeměřují síly a perou se. Drží se přitom předními končetinami a zadními, ve kterých mají obrovskou sílu, do sebe kopou. Udržet stabilitu jim nejen při vzájemných potyčkách pomáhá jejich mohutný ocas, který někdy funguje jako další končetina. Doufejme, že olomoucká mláďata žádný důvod ke svárům mít nebudou a budou svým rodičům a brzy i návštěvníkům dělat jen radost!

Související články

Zaručeně zlepší den

Nejstarší druh plovoucí medúzy starý více než 500 milionů let našli vědci

Vliv krmiva pro kočky na chování a náladu vašeho domácího mazlíčka

Nejlepším měřítkem kvality spánku je to, jak se cítíte. Ne hodinky

K posílení zdraví stačí méně než 5 tisíc kroků denně, tvrdí vědci

Inspirativní rozhovor

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

České myšlení se mění, lidé řeší udržitelnost – a to je dobře, říká Cyril Klepek z digitálního odpadového tržitě Cyrkl

Digitální odpadové tržiště pomohlo prodat střešní krytinu, celý most nebo 50 tun pomerančových slupek. Pokud tento projekt ještě neznáte, přečtěte si o něm rozhovor přímo se zakladatelem.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Inspirace z knihovny: Kniha, která zaujala svět. Malý princ potěší i utěší

Mám pro vás hádanku. Pochází z planetky B612, přeje si nakreslit beránka a už více než…