Protože den bude takový, jaký si ho uděláte.

Rekordní přírůstek. Olomoucká ZOO se raduje z klokaních mláďat

Hned, jak jedno mládě odroste, chystá se do vaku další. Zdroj fotografie: ZOO Olomouc

Ačkoliv je letošní rok těžký i pro zoologické zahrady, v Olomouci přesto mají důvod k radosti. Nebo spíš celou nadílku důvodů. Klokaním mámám se totiž letos podařilo přivést na svět víc mláďat než kterýkoliv předchozí rok. V zoo podle její mluvčí Ivety Gronské s oblibou říkají, že klokaní samice mají zase nakoupeno – sotva jejich vak totiž opustí jedno mládě, hned se do něj chystá další.

Klokany rudé chová Zoo Olomouc od roku 1997 a mají se čím dál víc k světu. Aby co nejlépe prospívali, dopřávají jim chovatelé pestrou rostlinnou stravu – různé ovoce a zeleninu, cereální pečivo, granule, ovesné vločky, seno, ale i větve na okusování. Čerstvě narozená mláďata dostávají živiny od maminky, v jejímž vaku tráví prvních 8 měsíců života. Samice přitom nedrží ani šestinedělí, takže může brzy znovu otěhotnět. U toho se zvládne starat i o starší mládě, které už skotačí kolem.

Ve své domovské Austrálii, kde jich žije 5-12 milionů, se klokani živí především spásáním trávy. Aktivní jsou hlavně nad ránem a za soumraku. Přes den, když pálí slunce, radši volí odpočinek ve stínu. Pokud se ale ve stádu sejde víc samců, rádi spolu přeměřují síly a perou se. Drží se přitom předními končetinami a zadními, ve kterých mají obrovskou sílu, do sebe kopou. Udržet stabilitu jim nejen při vzájemných potyčkách pomáhá jejich mohutný ocas, který někdy funguje jako další končetina. Doufejme, že olomoucká mláďata žádný důvod ke svárům mít nebudou a budou svým rodičům a brzy i návštěvníkům dělat jen radost!

Související články

Zaručeně zlepší den

Se sexuální výchovou je vhodné začít v předškolním věku, říká popularizátorka medicíny Jana Martincová

Hasiči budou používat rozšířenou realitu. Usnadní jim zásahy

Tenistky budou moci při Wimbledonu nosit tmavé oblečení. Kvůli menstruaci

Vyšetření, které zachraňuje tisíce životů. Rakovinu tlustého střeva lze včas zachytit a vyléčit

Inspirativní rozhovor

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Národní obrození si zaslouží u studentů více pozornosti, říká Karolína „Zoe“ Meixnerová o svém projektu Literární hysterie

Přečtěte si rozhovor s Karolínou Meixnerovou, autorkou knihy Průvodce literární hysterií 19. století a také vtipných videí o spisovatelích z téže doby. Proč se zaměřila na toto období? A jak vypadají její besedy? To vše se dozvíte.

Pozitivní kniha

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Inspirace z knihovny: Čtenáři, vrať se motivuje lidi, aby dali čtení opět šanci

Četba knih je jednou z nejstarších volnočasových aktivit. Jejím prostřednictvím lze zprostředkovat…